Dodany: 09.05.2014 18:01|Autor:

Ludmił Stojanow (1886-1973), poeta, prozaik i eseista, brał udział w wojnach bałkańskich i w I wojnie światowej. Działał aktywnie jako uczestnik międzynarodowych kongresów obrony pokoju i kultury. Debiutował w 1905 r. wierszami pisanymi w poetyce symbolizmu. W 1916 r. powstały jego liryki patriotyczne. W latach dwudziestych poetyka symbolizmu służyła mu już tylko do wyrażania realistycznych treści. Wydał kilka zbiorów opowiadań, m.in. "Miłosierdzie Marsa", przełożone na język polski i opublikowane w tomie pod tym samym tytułem (MON 1978), oraz powieści o problematyce psychologicznej, moralnej, społecznej, a także powieść historyczną "Mehmed Sinap" (PIW 1949).

"Cholera" to utwór napisany w formie pamiętnika żołnierza studenta, który wprost z uniwersytetu wzięty zostaje na front podczas drugiej wojny bałkańskiej. I wydanie polskiego przekładu ukazało się w 1972 r.

"Srebrne wesele pułkownika Matowa" jest powieścią psychologiczną. Bohater, pułkownik rezerwy, na łożu śmierci wspomina swoją młodość, udział w I wojnie światowej i podsumowując całe swoje życie próbuje odpowiedzieć sobie na pytanie, co było przyczyna poniesionej w życiu klęski.

[Książka i Wiedza, 1984]