Dodany: 24.04.2009 10:23|Autor:

Książka: Korzenie totalitaryzmu
Arendt Hannah
Notę wprowadził(a): Heraklit

z okładki


Dziś, kiedy nieżyjąca już od 30 lat żydowsko-niemiecko-amerykańska autorka cieszy się zasłużoną światową sławą i niepodważalnym autorytetem klasyka, trudno doprawdy wyobrazić sobie, jak słabo znaliśmy jej dorobek w przaśnej Polsce epoki gierkowskiej; jak mało i niekonkretnie wiedzieliśmy o jej wkładzie do współczesnej myśli politycznej, filozofii czy krytyki literackiej. Wymieniana przez propagandę w jednym szeregu z Brzezińskim, Aronem czy Koestlerem, krzewicielami "wojującego antykomunizmu", nie miała żadnych szans na funkcjonowanie w oficjalnym obiegu naukowym PRL-u.

Od tłumacza
prof. dr hab. Daniel Grinberg


Monumentalna praca Hannah Arendt stanowi pierwsze i do dzisiaj najlepsze opracowanie źródeł i mechanizmów systemów totalitarnych. Po ukazaniu się jej pracy w 1951 roku napisano jeszcze tysiące innych książek, ale żadna z nich nie powstałaby bez dzieła Arendt. (...) W obu totalitarnych systemach dostrzegała przede wszystkim ucieleśnienie bezprzykładnego zła. Zło było aktywne i nieważne, czy przyjmowało formę szaleństwa mocy, jak w przypadku Hitlera, czy szaleństwa paranoi, jak w przypadku Stalina. Tylko zgoda na to, że zło było obecne, pomaga wyjaśnić owe szaleństwa. Żadne racjonalne rozumowanie nie ma tu zastosowania.

prof. dr hab. Marcin Król


Książka zawiera wiele znakomitych analiz szczegółowych, wnikliwych dociekań historycznych i twierdzeń socjologicznych. Jest ona zatem nie tylko pracą zawierającą własne, bardzo ciekawe hipotezy co do przyczyn powstawania i rozpowszechniania się totalitaryzmu, ale także kopalnią interesujących danych i teorii historycznych, socjologicznych oraz politologicznych. Nadto, jest ona wyśmienitym traktatem z zakresu historii europejskiej myśli politycznej, dziejów określonych ideologii oraz światopoglądów. Wszystko to powoduje, że jej lektura jest pasjonująca i niezwykle pouczająca. Można bez wahania stwierdzić, że jej znajomość jest niezbędna w przypadku wszystkich tych, którzy próbują zrozumieć dzieje polityczne Europy XX wieku.

prof. dr hab. Andrzej Szahaj

[Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, 2008]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1838
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: