Dodany: 22.04.2009 22:38|Autor:

Książka: Trauma
Orwid Maria
Notę wprowadził(a): agnesines

nota wydawcy


Trauma - uraz, rana, ślad po przeżyciu, który pozostaje na całe życie - ale także pojęcie, które w ostatnich latach stało się kluczem do nowego sposobu opisywania człowieka i społeczeństwa.

Trauma może dotykać jednostki (trauma indywidualna) po doznawaniu przemocy, molestowania seksualnego, śmierci bliskiej osoby, choroby psychicznej. Może dotyczyć zbiorowości (trauma kolektywna) – np. trauma transformacji.

Książka o bolesnych, granicznych doświadczeniach - pisana przez psychiatrę o wybitnej indywidualności i niekonwencjonalnych poglądach - przybliża ich zrozumienie, pokazuje jak z nimi żyć i jak można pomóc ludziom po traumatycznych przeżyciach.


"Analizując skutki transformacji, trzeba patrzeć na nią całościowo, dostrzegać szanse, jakie stworzyła, ale i nieszczęścia, które spowodowała, bo to bardzo złożony proces, stanowiący psychologiczny i socjologiczny fenomen. Los nie szczędził naszemu krajowi dramatycznych przeżyć. Można nawet powiedzieć, że istnieją traumy swoiste dla nas jako społeczeństwa: powstanie warszawskie, walki w getcie warszawskim, październik 1956, marzec 1968, grudzień 1970, czerwiec 1976, stan wojenny… W końcu jednak żyjemy w wolnym kraju i może warto było przeżyć to wszystko, aby móc trzymać paszport w biurku i oddać wolny głos w wyborach".

(fragment książki)


Maria Orwid – profesor psychiatrii, pionierka psychiatrii rodziny i terapii rodzinnej w Polsce, współautorka pionierskich prac o psychicznych skutkach wojennych przeżyć obozowych. Inicjatorka projektu terapeutycznego dla Dzieci Holocaustu i Drugiego Pokolenia, stworzyła pierwszą w Polsce akademicką Klinikę Psychiatrii Dzieci i Młodzieży i kierowała nią przez wiele lat. "Dziecko Holocaustu". Wychowała grono uczniów – naukowców, psychiatrów, psychoterapeutów. Jest honorowym członkiem Europejskiego Towarzystwa Terapii Rodziny i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Bohaterka książki "Przeżyć… I co dalej?", której współautorami byli K. Zimmer i K. Szwajca.

[Wydawnictwo Literackie, 2009]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 455
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: