Dodany: 05.05.2014 20:55|Autor: Pok

Czytatnik: Książkowe wspomnienia

Listopad 2013 cz.2

Nie tylko z tego świata jesteśmy (Ditfurth Hoimar von) (4,5)
Autor znakomicie sprawdza się w roli popularyzatora nauki. Gorzej jest natomiast, gdy wkracza na grunt metafizyki, wtedy bowiem zaczyna mu się plątać jedno z drugim. Mimo to książka i tak jest warta przeczytania. Objaśnianie teorii ewolucji jest jednym z najlepszych, z jakim się spotkałem. Równie ważne jest też mocne zwrócenie uwagi na nieuświadamiany antropocentryzm i kształtującą myślenie rolę języka (szkoda, że Ditfurth sam wpada w pułapkę języka przy okazji opozycji: monizm a dualizm – moim zdaniem problem jest dużo bardziej złożony i nie daje się tak łatwo oddzielić).

Traktat o łuskaniu fasoli (Myśliwski Wiesław) (4)
Spodziewałem się... Sam nie wiem czego się spodziewałem? W każdym razie nie zostałem wyrwany wraz z korzeniami podczas lektury. Monolog głównego bohatera jest ciekawy, nieraz zagadkowy, chaotyczny, a jednocześnie całkiem zwyczajny. Opowiada o zdarzeniach pozornie błahych, które z biegiem czasu były właśnie tymi, które kształtują człowieka. To na plus. Na minus zaś muszę uznać dialogi i niektóre wtrącenia. Zatem w ogólnym rozrachunku otrzymałem książkę dobrą i interesującą, choć nie zrobiła ona na mnie wielkiego wrażenia, ani nie skłoniła do szczególnie głębokich refleksji.

Światu nie mamy czego zazdrościć: Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej (Demick Barbara) (5)
W Korei Północnej nie ma i nie było lekko. Kto chce poznać i uświadomić sobie losy mieszkających tam zwykłych ludzi, jak i dowiedzieć się o przemianach dokonywanych w tym kraju na przełomie ostatnich kilkudziesięciu lat, to lepszej książki na te tematy chyba nie znajdzie.
Polecam.

Pięć wielkich religii świata (< praca zbiorowa / wielu autorów >) (3)
Przeintelektualizowane i jednocześnie strasznie wybiórcze. Nie jest to zła książka. Można przeczytać i może nawet komuś się spodoba. Nie ma się jednak, co spodziewać, że po tak krótkiej (i nieszczególnie przystępnej) lekturze, zdołamy zrozumieć różnice i podobieństwa pięciu wielkich religii. W najlepszym wypadku uchwycimy ich mały zarys.