Dodany: 02.05.2014 06:48|Autor: katfra1

Dla ciebie tysiąc razy

Khaled Hosseini jest afgańskim pisarzem. W dorobku ma dwie książki: "Chłopiec z latawcem" oraz "Tysiąc wspaniałych słońc".

"Chłopiec z latawcem" to historia dwójki przyjaciół, dwunastoletniego Amira - syna bogatego Pasztuna z Kabulu oraz o rok starszego Hassana, który jest jego służącym, ale także wiernym towarzyszem zabaw.

Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

Jest to także opowieść o samym Afganistanie, o tym, jak ćwierć wieku później wojska radzieckie wkroczyły do tego kraju, a sam Amir wraz z ojcem wyemigrował do USA.

To moje pierwsze spotkanie z Hosseinim, ale na pewno nie ostanie. Gdy zaczęłam czytać tę książkę pomyślałam, że nie dam rady, ponieważ jest strasznie nudna, a dosłownie po dwóch rozdziałach nie mogłam się już od niej oderwać. Autor nie pisze, on maluje słowem, maluje najwspanialszy obraz, jaki miałam w rękach od dawna. Jest to opowieść o chłopcach, ich życiu, ale też historia Afganistanu i ludzi w nim żyjących. Pokazuje, jak żyło się pod okupacją sowiecką, ale też w czasach, gdy krajem tym rządzili talibowie - i jest to obraz wstrząsający.

Do tej pory, kiedy czytałam o muzułmanach, byli to jacyś zwyrodnialcy, katujący własne żony; tu pokazani są jako ludzie kochający, oddani i do tego bardzo HONOROWI.

Każdemu, kto nie zetknął się z tą powieścią i z tym autorem, mówię: musicie, i to koniecznie, bo jest to książka, którą naprawdę warto przeczytać.