Dodany: 2014-04-30 00:22|Autor:

Książka: Kobiety na plaży
Alsterdal Tove
Notę wprowadził(a): parilicium

nota wydawcy


Mocny i oryginalny debiut skandynawskiej pisarki.

Trzy kobiety, trzy kontynenty i okrutna rzeczywistość współczesnego niewolnictwa, a wszystko to zanurzone w atmosferze sensacji, napięcia i tajemnicy. Tove Alsterdal śmiało wykracza poza ramy powieści kryminalnej, wykorzystując jednak to, co w niej najlepsze. "Kobiety na plaży" to wielowątkowa, osadzona w brutalnych realiach historia trzech kobiet, które niespodziewanie muszą zmierzyć się z krytyczną sytuacją.


Mary jest jedyną osobą ocalałą z nielegalnego transportu imigrantów z Afryki. Przerażona i wycieńczona dociera do Europy z nadzieją na lepsze życie. Młoda szwedzka turystka Terese, po nieszczęśliwej przygodzie z chłopakiem, budzi się na plaży bez paszportu i pieniędzy. Odnajduje unoszące się w wodzie zwłoki czarnoskórego mężczyzny. Trzecia bohaterka, Ally, przybywa do Europy z Nowego Jorku w poszukiwaniu męża – dziennikarza piszącego reportaż o współczesnym niewolnictwie. Podążając jego śladami, dociera na południowe wybrzeże Hiszpanii, gdzie spotyka Mary i Terese. Świat jest mały, to banał, lecz losy bohaterek splatają się w niebanalny sposób.


"Kobiety na plaży" to opowieść o ciemnej stronie globalizacji: przemycie uchodźców, nielegalnej imigracji i współczesnym niewolnictwie. Dzisiejsi niewolnicy to miliony ludzi "bez papierów", którzy – pracując za darmo lub za grosze, pozbawieni wszelkich praw – stanowią napęd dla europejskiej gospodarki. Autorka stawia niewygodne pytania i unika prostych odpowiedzi. Nawet jeśli sprawiedliwość na chwilę triumfuje, nigdy nie jest to łatwe zwycięstwo. Książka "Kobiety na plaży" opowiada o ludziach, ich pogmatwanych, niełatwych losach, ale także o miłości, ludzkiej solidarności, determinacji i zaangażowaniu.

Tove Alsterdal jako dziennikarka, dramatopisarka i autorka scenariuszy, idealnie łączy realistycznie odmalowane historie bohaterów z pełną napięcia oraz wartką akcją. Jej debiutancka książka "Kobiety na plaży", przetłumaczona na dziewięć języków, odniosła międzynarodowy sukces, a w Danii okazała się bestsellerem.


"Najlepszy kryminał w tym roku. Sorry, Larsie Keplerze, taka jest prawda".
"Expressen"

"Tove Alsterdal umiejętnie wypełnia tekst gorączkową energią i impulsywną rzeczowością, które wynoszą tę niezwykłą powieść ponad pełną napięcia intrygę".
"Dagens Nyheter"

[Akurat, 2014]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 306
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: