Dodany: 16.04.2009 13:08|Autor: mag5wis

"Urodziłam się dla nieba" - udany debiut młodej poetki z Sierpca

"Urodziłam się dla nieba" to poetycki debiut młodej sierpczanki, absolwe­ntki sierpe­ckiego Liceum Ogólnokształcącego – Izy Bylińskiej. Jej droga do pierwsze­j sygnowanej własnym nazwiskiem publikacji była wyboista i naznaczona wieloma życiowymi trudnościami. Iza pisze od 6 lat, choć pierwsze próby literackie pode­jmowała już w czasach szkoły średniej. Wtedy jednak nie miała odwagi pokazać szerszemu gronu swych wierszy i większość z nich trafiała po prostu do szuflady. Momentem przełomu w jej życiu była ciężka choroba, której w tym czasie doświadczyła. To właśnie cierpie­nie i samotność prze­bywania w szpitalnych salach sprawiły, że ta wrażliwa dziewczyna postanowiła przelewać myśli na papier i w ten sposób mówić o swoich uczuciach, tęsknotach, cierpie­niu i walce o życie. Na swej drodze spotkała wówczas wiele życzliwych osób, które pozytywnie zaopiniowały jej twórczość. Iza, dzięki kontaktowi z Polską Oficyną Wydawniczą, zaistniała wówczas po raz pierwszy w świecie literackim – jej wiersze wydrukowano na łamach "Lite­rackiej Polski". Wydawnictwo zapewniło młodej poetce dwie recenzje polecające od krytyków literackich współpracujących z Oficyną. Niestety, jak to często bywa w przypadku początkujących artystów, kwestie finansowe unie­możliwiły spełnie­nie wielkiego już wówczas marzenia Izy – wydania tomiku poe­tyckie­go. Pomocy postanowiła zatem szukać w rodzinnym mieście. Wiersze debiutantki zainte­resowały wydawcę Zdzisława Dumowskie­go, który zadbał o stronę wydawniczą, nadzorowanie prac edytorskich oraz słowo wstępu do tomiku. Książka "Urodziłam się dla nieba" wydana została w 2007 roku pod auspicjami Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sierpe­ckiej (w historii TPZS to już drugi debiutancki tomik poetycki).

Liryki Izy Bylińskiej świadczą o ogromnej wrażliwości i potrzebie akceptacji. Poetka definiuje wartości dla niej najważnie­jsze, a są nimi życie, miłość, relacje z Bogiem. Kluczem do zrozumie­­nia twórczości Izy jest wstrząsający szcze­­rością wiersz "Moje ciało mnie nie słucha", w którym poetka wyjaśnia, że jej pisanie zrodziło się z cie­­rpienia, które wyzwoliło erupcję twórczości. Można pokusić się nawet o stwie­­rdzenie, że cierpie­nie było swoistym katharsis myśli i odczuć, które kumulowały się w niej w trakcie walki o życie. Dla Izy życie jest rodzajem wstępu do tego, co będzie dalej. Tytuł zbiorku: "Urodziłam się dla nieba" jest wyrazem odwagi i nie­zwykłej dojrzałości tej bardzo młodej dzie­wczyny, która konkre­tnie mówi o rze­czach, jakie przeciętnego młodego człowieka przerażają.

Poe­tycki debiut Izy Bylińskiej "Urodziłam się dla nieba" to triumf życia i siły, która tkwi w tej drobniutkie­j, młodej kobiecie. Głęboka mądrość i dojrzałość jej poezji pozwala mieć nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli czytać kolejne wydania wierszy sygnowanych jej nazwiskie­m.

[Recenzję opublikowałam wcześniej w portalu sierpc.com.pl]