Dodany: 15.04.2014 19:41|Autor:

Książka: Wyspy historii
Sahlins Marshall
Notę wprowadził(a): cohen

"Marshall Sahlins w niniejszych szkicach koncentruje się na wyspach – Hawajach, Fidżi i Nowej Zelandii – których dzieje skrzyżowały się z dziejami Europy. Interesuje go także zaściankowy sposób myślenia, obecny w zachodniej nauce, który tworzy fałszywe przeciwstawieństwa pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, pomiędzy strukturą a wydarzeniem, pomiędzy jednostką a społeczeństwem. Prowokacyjne rozmyślania Sahlinsa stanowią krytykę zachodniej historii i antropologii. W »Wyspach historii« (co znamienne, tytuł jest wieloznaczną grą słów odzwierciedlającą zarówno liczne warstwy znaczeń, które autor wprowadza do swojego wywodu, jak i jego poczucie humoru) Sahlins zebrał pięć wykładów rzekomo dotyczących Polinezji… i poprzedził je wprowadzeniem, które nadaje całej książce bardziej teoretyczny wymiar. Rezultatem jest dzieło, które miejscami olśniewa erudycją, dowcipem i przewrotną niejasnością argumentacji; nie jest zaledwie odświeżoną historyczną narracją zaprezentowaną przez błyskotliwego antropologa w celu poirytowania konwencjonalnie myślących historyków, lecz stanowi niezwykle inspirujące omówienie związku pomiędzy historią a strukturą".

Peter Gathercole, "Times Literary Suplement"

"Sahlins ma niezwykły dar opowiadania o szczegółach i często jest bardzo dowcipny… Jego zasadnicze kluczowe przesłanie jest całkowicie słuszne: antropologia jest uwikłana w historię, ponieważ kultura to właśnie organizowanie bieżącej sytuacji w kategoriach przeszłości".

J.D.Y. Peel, "Times Higher Education Suplement"

"Jako Hawajczyk i badacz rdzennej historii, mogę powiedzieć, że Sahlins wykazuje niezwykłą wrazliwość (jak na nie-Hawajczyka) na świat naszych przodków… W poszukiwaniu zawsze ulotnego rozumienia kultury, Sahlins stworzył nadzwyczajne, naprawdę piękne dzieło".

Haunani-Kay Trask, American Ethnologist

[Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2006]