Dodany: 27.02.2014 19:08|Autor:

W spuściźnie po zmarłym w 1967 r. Karolu Koźmińskim pozostała książka z okresu Wiosny Ludów. Na tle stworzonego przez Adama Mickiewicza Legionu Wolności ukazane tu zostały losy młodego Polaka, który idąc szlakiem walk "za Waszą i naszą wolność" przeżywał kolejno wielkie nadzieje, zwycięstwa i klęski. Nie brak w "Elwirze" interesujących szczegółów anegdotycznych ani wątku romantycznej miłości do pięknej Włoszki.

W 120 lat od Wiosny Ludów oddajemy czytelnikowi ostatnią książkę poczytnego i cenionego Autora, poświęconą właśnie temu historycznemu wydarzeniu.

Miłośnikom powieści historycznych znany jest specjalny dar Karola Koźmińskiego ukazywania wydarzeń dziejowych zasługujących na pamięć narodową oraz jego umiejętność zbliżenia postaci historycznych, będących uosobieniem najpiękniejszych naszych tradycji niepodległościowych.

Poprzez życie i losy bohaterów swoich książek: Kościuszki, księcia Poniatowskiego, J.H. Dąbrowskiego, Kniaziewicza, Sułkowskiego, Wybickiego, Fiszera, Sowińskiego, księdza Brzóski, a także Staszica, Lelewela, Kołłątaja i innych, Autor usiłował przypomnieć współczesnym dzieje walk o wolność Ojczyzny.

[Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1969]