Dodany: 20.03.2009 12:25|Autor: izkabellla

"Martin Eden" zbiorem ogólnych refleksji

Powieść Jacka Londona "Martin Eden" jest powieścią bogatą w wątki biograficzne autora. Tytułowy bohater jest uosobieniem Londona. Powieść ukazuje człowieka zmagającego się z trudami życia codziennego klasy robotniczej. Jego życe całkowicie ulega zmianie, gdy poznaje młodą, piękną Ruth, będącą przedstawicielką burżuazji. Głównym wątkiem akcji jest zdobywanie i poszerzanie wiedzy przez Martina i stopniowe nabieranie ogłady. Bazując na trudach i doświadczeniach własnego życia i osiągnięciach naukowych, Martin staje się cenionym pisarzem. Bohater ma styczność z dwoma klasami społecznymi XIX wieku i poznaje ich cienie i blaski. Dochodzi do smutnego wniosku, że nie pasuje do żadnej z tych sfer.

Powieść zawiera wątki romantyczne, psychologiczne i obyczajowe. Uważam, że mimo zróżnicowanej tematyki i idealnego oddania realiów życia poszczególnych klas społecznych w powieści brakuje wartkiej akcji. "Martin Eden" jest zbiorem ogólnych refleksji, myśli filozoficznych przedstawicieli różnych stanów, ukazaniem zakamarków ludzkiego umysłu. Książka jest doskonałą lekturą dla myślicieli i filozofów. Nie polecam jej osobom, które lubią przy każdej stronie odczuwać dreszczyk emocji i podniecenia.