Dodany: 17.03.2009 02:15|Autor:

Trudno aż uwierzyć, że nikt dotąd nie zajął się dziejami dzielnic Łodzi, które razem wzięte tworzą to jedyne w swoim rodzaju miasto.

Książka "Wędrując z mikrofonem", nad którą pracowałem przez kilka lat, stara się ukazać, oczywiście w skrócie, w zarysie, wieloraką historię 24 łódzkich dzielnic, ich stopniowe wrastanie w organizm miejski, proces to niełatwy, bo znacząca liczba dzielnic łódzkich wiedzie swój ród ze wsi. Piszę o tym, jak powstawała i kształtowała się owa łódzka wieża Babel, jak Łódź - ziemia obiecana - przyciągała okolicznych, ale także dalszych mieszkańców, jak folklor wiejski mieszał się z folklorem miejskim, dając w efekcie bardzo specyficzny, często zabawny konglomerat.

Czytelnik znajdzie tu barwne, jak mi się wydaje, wspomnienia i anegdoty starych mieszkańców Łodzi, opisy ich życia i pracy, zróżnicowanych, często zaskakujących zwyczajów i obyczajów, uroczystości rodzinnych, rozrywek, sąsiedzkich zabaw, sławnych łódzkich "majówek". Być może z tych cząstek złoży się obraz dawnego życia całego miasta.

[Oficyna Bibliofilów, 1994]