Dodany: 28.01.2009 18:51|Autor: misiek1787

Ogólne> Matury

7 osób poleca ten tekst.

Funkcje i typy humoru w literaturze


Czy ktoś może przedstawić kilka tytułów po które można sięgnąć przygotowując prezentację maturalną na ten właśnie temat? Czekam niecierpliwie...
Wyświetleń: 14740
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: Darmozjad 24.03.2009 21:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy ktoś może przedstawić... | misiek1787
Temat jest albo podstępny albo błędny! - W literaturze bowiem mówimy o komizmie - czyli celowo wywołanym zabiegu humorystycznym. I to może być Twoja teza.Polecam na ten temat prace Dziemidoka - ostatnio wznowione po przepracowaniu.
Komizm osiągany jest różnie w zależności od gatunku literackiego - inny w gatunkach dramatycznych, inny w epice i jeszcze inny w poezji
W dramacie proponuję: farsę - Moralność pani Dulskiej,
groteskę - Witkacy "Szewcy", komediĘ klasyczną - charakterów - Molier, intrygi - śluby panieńskie Fredry.
Farsa stosuje "niskie" środki komizmu: śmiejemy się z brzydkich słów, z wyglądu postaci, z zachowań niegodnych - kradzież itp
w grotesce - śmiech jest groźny i straszy ( a więc komizm uzyskany jest przez taką deformację mowy, wyglądu, sytuacji - które stają się niebezpieczne)
Klasyczna komedia budowała komizm na przeciwieństwach Cześnik - Rejent (charakterologicznych). Ujawniało się to w języku, wyglądzie, zachowaniach - sytuacjach. A jednak Fredrze nie dość tego było i stworzył postać Papkina - arcykomiczną i bez odwołań do innych postaci.
Budowa intrygi - to nie tylko środek kryminałów. Intryga w komedii jest budowana wewnątrz dramatu przez postać dramatyczną - w Ślubach - Gucio.
W epice - proponuje Pana Tadeusza - anegdoty, żarty, przymówki - środki językowe, mrówki Telimeny - komizm sytuacyjny ( albo Hrabia w pokrzywach). Epika pozwala sobie na rozbudowane partie komiczne - np opowieść o pojedynku ( Niedźwiadek), przemowa Dobrzyńskiego - retoryka szlachecka.. .
W liryce - komizm jest ukryty i nie chodzi tu o śmiech, ani żart. Ironia - to pozorna miła pochwała, która zabija reputację, dobre imię.(Herbert, Norwid)
Drwina - jeszcze silniejsze środki wypowiedzi ( humor zjadliwy wprost)
Szyderstwo - jest najniższym rodzajem humoru - gdyż zabija nie tylko wyszydzanego ale i wyszydzającego.
Bo szyderstwo uderza w rzeczy święte. Takim szyderstwem chciał posłużyć się Konrad gdy Boga chciał nazwać carem ( poemat - Wielka Improwizacja) - na szczęście Anioły zapobiegły temu, gdyż byłaby to klęska bohatera.
W sumie - komizm osiągamy w języku, w sytuacjach, w konstrukcji zdarzeń, postaci.
Humor - jest domeną życiową. Ktoś ma dobry humor. Proszę więc sprawę wyjaśnić. Nawet satyry - utwory wybitnie humorystyczne posługują się środkami komizmu - jak wyżej Na przykład Strasna zaba - Gałczyńskiego, czy Ballada o trzęsących się portkach.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: