Dodany: 23.01.2009 22:49|Autor:

Książka: Ulice Babilonu: Londyńska zagadka
Burman Carina
Notę wprowadził(a): Astral

Londyn. 1851 rok, w którym odbywa się wielka Wystawa Światowa. Do stolicy imperium przyjeżdża egocentryczna i przebojowa Euthanasia Bondeson. W towarzystwie walijskiego inspektora policji pisarka o pasjach detektywa wyrusza na poszukiwania swej młodziutkiej damy do towarzystwa, która zaginęła w wąskich uliczkach Londynu. Spotyka tam żebraków i prostytutki, artystów i panie z socjety. Wszyscy są zanurzeni w grze tajemniczych instynktów i zmiennych żądz. Zło stale miesza się z dobrem, nikt naprawdę nie jest tym, za kogo czytelnicy początkowo go uważają.

Carina Burman, szwedzka pisarka i literaturoznawca, jest mistrzynią pastiszowych ujęć języka i atmosfery minionych epok. To znakomicie skonstruowana powieść, wciągająca niczym najbardziej wyrafinowany kryminał. Dająca żartobliwy i plastyczny, pełen zapachów, smaków, osobliwości, napięć obraz już nieistniejącego Londynu z połowy XIX wieku. Tej przesyconej humorem, żywymi postaciami historycznej prozie kryminalnej nie sposób się oprzeć.

Jeszcze w tym roku ukażą się w Polsce dwie kolejne książki z Euthanasią Bondenson w roli głównej: "Biały jak marmur. Rzymska zagadka" i "Osmański koń. Wschodnia zagadka".

[Skrypt, 2009]

Użytkownik: Angor1 24.01.2009 08:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Londyn. 1851 rok, w który... | Astral
Strasznie mi się podoba, że "wszyscy są zanurzeni w grze tajemniczych instynktów i zmiennych rządz". Chciałbym to zobaczyć. Jak głęboko i w którą stronę. Bo np. u mojego przyjaciela (zgadnijcie kogo) to w germańskim piekle najgłośniej wrzeszczał Sigurd (Zygfryd) - po kostki w ogniu. Więc się jeden zdziwił "tylko po kostki, taki bohater, tak wrzeszczy". No ale jemu tylko pięty wystawały. Co wystawało im? Na zdrowie!