Dodany: 26.12.2008 19:34|Autor:

Najbardziej uderza przyśpieszony, zadyszany rytm tej powstańczej relacji. Tak jakby wtedy w 1944 r. w Warszawie czas uległ niezwykłej kondensacji. Młoda łączniczka, której oczami oglądamy powstanie, w jednej chwili dowie się wszystkiego o bohaterstwie i o ludzkiej podłości, o cnocie odwagi i hańbie bestialstwa. Zdobędzie przyjaciół, by zaraz ich utracić i opłakać. Doświadczy granic ludzkiej wytrzymałości i poświęcenia. Poczuje cudowny smak wolności i gorycz powtórnej niewoli. Warto przeczytać tę przejmującą opowieść o nadziei przezwyciężającej nawet straszliwe cierpienie.

Tomasz Merta

"Tylko prawda jest ciekawa". Te słowa Józefa Mackiewicza z całą mocą potwierdza książka Teresy Sułowskiej-Bojarskiej: "Codzienność. Sierpień-wrzesień 1944". Ta codzienność jest codziennością powstania warszawskiego, widzianego oczyma nastoletniej łączniczki. A łączniczka "Dzidzia" patrzy na świat uważnie, z pewnym dystansem i niezbędną dawką autoironii. Pamięć ma fotograficzną, pióro dobre, toteż jej wspomnienia czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem i uwagą. Gorąco polecam!

Janusz Kotański

[Wydawnictwo Trio, 2008]