Notę wprowadził(a): poranna__rosa

Książka: Ślady na piasku (Jastrzębiec-Mosakowski Marek)

Data dodania: 2008-12-18 13:01

"Ślady na piasku" to powieściowy debiut autora i jednocześnie pierwsza część cyklu powieściowego nazwanego "Wschodniopruską Trylogią", obejmującego swym zasięgiem rozległe warstwy czasowe i przestrzenne polsko-niemieckiego pogranicza oraz całej tradycji europejskiej. Powieść została wyróżniona w 1994 roku pierwszą nagrodą w Konkursie Literackim Miasta Gdańska.

Marek Jastrzębiec-Mosakowski - młody prozaik nowego pokolenia pisarzy - urodził się w 1962 roku w Bartoszycach na Warmii. Lata licealne spędził w Sztumie, małym miasteczku na Pomorzu. W 1981 roku rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Obecnie mieszka na stałe w Nowym Jorku. Jest doktorem filozofii i asystentem na wydziale języków romańskich w Hunter College. Jego liczne artykuły i fragmenty prozy ukazały się w "Odrze", "Ex Librisie", "Czasie Kultury", "Tytule" oraz w nowojorskim tygodniku "Przegląd Polski". Zajmuje się także krytyką literacką, eseistyką oraz tłumaczeniami z literatury francuskiej. W jego twórczości, osadzonej głęboko w kontekście kultury europejskiej, pojawia się silna fascynacja historią terenów dawnych Prus Wschodnich i Zachodnich.

[Polnord - Wydawnictwo Oskar, 1994]