Dodany: 30.10.2008 10:37|Autor: velvet69

Manipulowanie systemem wartości

To, co wielu z nas nazywa "wolną wolą", "wolnym wyborem", który posiadamy jako istoty ludzkie i myślące, Paweł Znyk nazywa brakiem wartości chrześcijańskich, niemoralnym zachowaniem, zboczeniem etc., etc. Każdy, kto dokonuje innego wyboru niż ten, który proponuje Kościół katolicki i partia prawicy, został zmanipulowany przez świat rządzących liberałów. Pod przykrywką wyjaśniania definicji mechanizmów manipulacji (patrz str. 41 i następne), autor dokonuje operacji na naszych mózgach jako żywym organizmie do swojego eksperymentu i pseudonaukowego wywodu. Tytuł jest adekwatny do tego, co się wyrabia z czytelnikiem w tej książce - od komunikacji, że jesteśmy bezkształtną masą poddaną mediom i bałwochwalczo przytakujemy i praktykujemy zbiorową herezję - do manipulacji, że są jeszcze ludzie, między innymi i sam autor, i instytucje, które mogą nas oświecić i wydobyć z ciemności. W książce na każdym kroku podawane są przykłady atakowania przez media rządu koalicji PiS, Samoobrony i LPR: "Naprzemian atakowany był cały rząd i jego poszczególni członkowie (a głównie wicepremierzy). Niektóre »newsy« okazywały się nieprawdziwe, a wszystkie szybko traciły aktualność"*. To prawda, "niektóre" okazywały się nieprawdziwe, ale były i prawdziwe, te z jakiegoś powodu "szybko traciły na aktualności".

Polityka to nieczysta gra, o tym wiedzą już dzieci w szkole podstawowej, a dorosłym nie trzeba tego tłumaczyć w tak banalny sposób. W żaden sposób nie przekonuje mnie autor do swojej książki, czuję się oszukana i zmanipulowana przez szereg nieprawdziwych komunikatów. Pytam za informacją podaną przez wydawcę: kto jest w posiadaniu pierwszego wydania tej książki?, kto ją wydał?, dlaczego żadna z polskich bibliotek zobowiązanych do składowania egzemplarza obowiązkowego tego faktu nie odnotowała?, czy aby to było polskie wydanie? Szereg pytań i wątpliwości pojawia się w związku z tą książką, nie nadaje się też ona jako lektura dla studentów - co wydawca sugeruje - bo jest to książka zwyczajnie populistyczna.

* Paweł Znyk, "Od komunikacji do manipulacji: mechanizmy wywierania wpływu", wyd. Europsky Institut Skumania Medzinarodnych Vzt'ahov, 2008, s. 47.