Dodany: 19.10.2008 15:41|Autor: koczowniczka

Traktowanie niepełnosprawnych w Holandii

Désirée czyli Czas próby (Hassenmüller Heidi) to książka dla młodzieży o dziewczynie dotkniętej serią nieszczęść, ale nie o tym chcę napisać. Książka powstała na faktach, zwróciłam uwagę na te fragmenty, które mówią o traktowaniu niepełnosprawnych w Holandii. W przypadku Désirée lekarze wciąż stawiali błędne diagnozy, dziewczyna przestała chodzić, a nie zrobiono jej nawet prześwietlenia kręgosłupa. Lekarze stwierdzili, że nie chodzi, bo nie chce, a nie chce dlatego, że jest chora psychicznie...

"Stuknięte pielęgniarki traktowały ją jak źle wychowane małe dziecko. Została zdegradowana do roli nieposłusznego przedszkolaka:
- Woda jest za zimna? Tam jest zlew. Możesz wstać i sama się umyć. - Ścierka zmoczona w zimnej wodzie wylądowała na jej twarzy."

"Nagle poczuła piekący ból twarzy.Drgnęła przestraszona. Pielęgniarka była czerwona ze złości.
- Ja ci jeszcze pokażę. Jeszcze będziesz chodzić. Musisz tylko chcieć. Jak możesz tak udawać?!
Désirée z niedowierzaniem dotknęła dłonią policzka."

Tak w szpitalu traktowano sparaliżowaną od pasa w dół nastolatkę. Straszne. Bicie pacjentki w naszych czasach! Czyli złe traktowanie pacjentów, złe diagnozy, pomoc socjalna zadziwiająco hojna, ale uwaga, dopóki Désirée była uważana za chorą psychicznie, jej rodzice nie mogli otrzymać żadnej pomocy, żadnej dotacji, natomiast gdy już stwierdzono, że istotnie jej niechodzenie to wynik urazu kręgosłupa, sytuacja od razu się zmieniła.

"Nagle z każdej strony oferowano Désirée pomoc. Dostała nowy wózek. Mogła jeździć na uniwersytet autobusem dla niepełnosprawnych. Rodzice dostali dotację, by przystosować łazienkę.
- Jeśli chcesz, to wpiszę cię na początek listy osób poszukujących mieszkania - zaproponował urzędnik w wydziale pomocy społecznej."

W krótkim czasie dostała zasiłek wypłacony za wszystkie miesiące wstecz, zasiłek całkiem niemały, i mieszkanie specjalnie przystosowane dla niepełnosprawnych, z drzwiami otwieranymi automatycznie, z wielką łazienką itd.

Dziwne jednak, że chorym psychicznie w Holandii nie należy się żadna pomoc, dziwią mnie te liczne błędne diagnozy i brak gruntownych badań pacjenta, brutalność pielęgniarek. A może książka Heidi Hassenmüller nie mówi prawdy?

-------
Cytowane fragmenty pochodzą oczywiście z książki "Désirée czyli czas próby" Heidi Hassenmüller, wyd. Ossolineum 2007

Użytkownik: Pimpinellanisum 20.10.2008 18:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Désirée czyli Czas próby ... | koczowniczka
Ja głównie pojawiam się z pytaniem, czy poleciłabyś tą książkę osobie dorosłej, obytej z tematem niepełnosprawności w Polsce?? Moja mama czyta wiele takich książek ze względu na niepełnosprawność mojej siostry a Ja dzięki obyciu z internetem wyszukuje jej kolejne tytuły i myślę o zrobieniu jej prezentu... Bo z przytoczonych fragmentów wynika, że to nie do końca jednak książka dla młodzieży.
Użytkownik: koczowniczka 22.10.2008 09:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja głównie pojawiam się z... | Pimpinellanisum
To trudne pytanie. Chyba jednak jest to książka dla młodzieży. Proste słowa, prosta fabuła, jedynie problemy nie są proste. Na nastolatkę spada nieszczęście za nieszczęściem, umiera jej chłopak, gnębią ją tajemnicze choroby, przy tym nikt jej nie rozumie. Zależy, czego Twoja mama oczekuje od książki. Jeżeli chodzi o porady, jak traktować osobę niepełnosprawną, jak urządzić codzienne życie, książka nie będzie zbyt pomocna, natomiast jeżeli mama lubi po prostu poczytać o losie chorej osoby, to być może jej się spodoba. Mnie ta książka na dodatek przygnębiła, no bo ile wypadków może spaść na jedną osobę?!

A czy zaglądałaś na ten wątek? [artykuł niedostępny] Tutaj jest dużo tytułów. Pozdrawiam!