Dodany: 04.10.2008 23:44|Autor: Ingeborg

Doskonały prezent

Kupiłam tę książkę z myślą o podarowaniu jej przyjacielowi, który pochodzi z Egiptu, a o Polsce wie niewiele. Poza polskim tekstem zawiera także tłumaczenia na język angielski i niemiecki, co przekonało mnie do wybrania właśnie tej pozycji.

Album podzielony jest na siedem rozdziałów, z których każdy dotyczy innego regionu Polski: od Małopolski i Karpat po Pomorze. Wszystkie części poprzedzone są krótkim tekstem (w trzech językach) zawierającym informacje głównie o atrakcjach danego obszaru. Na resztę rozdziału składają się fotografie przedstawiające perły architektury i krajobrazu Polski.

Największą zaletą albumu są właśnie profesjonalnie wykonane zdjęcia. Oczywiste są doskonałe ujęcia i rewelacyjne światło, warto więc zwrócić uwagę na fotografowane obiekty. Znalazły się tu nie tylko te standardowe, jak zabytki Krakowa, Morskie Oko, zamek Książ, tężnia w Ciechocinku, zamek w Kórniku, zabytki Warszawy, zamek w Malborku czy Neptun w Gdańsku, ale także mniej znane obiekty, jak skansen we Wdzydzach Kiszewskich, pałac w Sorkwitach, zamek w Gołuchowie, pałac w Mosznej, bazylika w Wambierzycach czy cerkiew w Uluczu. Nie zabrakło także przepięknych zdjęć z Parków Krajobrazowych i Narodowych oraz innych obszarów atrakcyjnych przyrodniczo.

Album ten zdecydowanie nie stanowi wyczerpującego źródła informacji o Polsce, zresztą, jak sądzę, nie miał w założeniu takiego zamiaru, co sugeruje sam tytuł. W przyjemny jednak sposób prezentuje nasz kraj. Sądzę, że polski czytelnik nie będzie miał z niego dużego pożytku, ale jest to doskonała pamiątka turystyczna czy właśnie prezent dla osoby nieznającej Polski zupełnie.