Dodany: 21.09.2008 13:50|Autor:

Książka: Bezgłośny język
Hall Edward Twitchell
Notę wprowadził(a): SiostraDarka

Myśl, iż człowiek jako istota kulturowa skrępowany jest przez ukryte reguły i nie jest panem swego losu, dla wielu może być szokująca, a zawsze jest trudna do zaakceptowania. Niemniej za pewnik uznać należy, że człowiek jest skrępowany tak długo, jak długo nie jest świadom istoty ukrytych szlaków wytyczanych dlań przez kulturę.

Na Bliskim Wschodzie na przykład zawieranie transakcji jest ważnym wzorcem, w sposób widoczny różniącym się od działań, które my w naszej kulturze wiążemy z tym pojęciem. Niemniej to, co dostrzegamy na powierzchni (tj. arabski sposób dobijania targu), nie jest dla nas niezrozumiałe i zakładamy, że chodzi o to samo. Mniemanie nader odległe od prawdy. Nasz pierwszy błąd polega na wadliwej ocenie wartości, jaką ma dla ludzi Bliskiego Wschodu sam proces zawierania transakcji, oraz roli, jaką odgrywa on w ich życiu codziennym. [...] dla Arabów spory wokół kupna - sprzedaży to nie tylko sposób spędzania czasu, lecz przede wszystkim technika stosunków międzyosobniczych. Mamy tu do czynienia nie tylko z różnym wartościowaniem, lecz wręcz z różnymi wzorcami.

[PIW, 1987]