Dodany: 14.09.2008 09:51|Autor:

Książka: Stary pan
Shute Nevil (Shute Norway Nevil)
Notę wprowadził(a): bogna

2 osoby polecają ten tekst.

z okładki


Nevil Shute (1899-1960), angielski powieściopisarz, uzyskał dużą popularność zarówno w rodzinnym kraju, jak i poza jego granicami. Książki Shute'a były tłumaczone na wiele języków; kilka zostało sfilmowanych, m.in. głośny "Ostatni brzeg", a także prezentowany obecnie polskim czytelnikom "Stary pan", trzecia powieść tego autora wydana w Polsce (po "Requiem dla dziewczyny" i "Ostatnim brzegu"). Tematem - częstym w twórczości pisarza - jest tu druga wojna światowa, w której Shute służył w Marynarce Wojennej wykonując tajne zlecenia Admiralicji.

Humanitaryzm, troska o istoty najbezbronniejsze i najbardziej pokrzywdzone wojną - dzieci - nadaje powieści wartość, a wartka akcja czyni ją interesującą.

[Państwowy Instytut Wydawniczy, 1978]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 11459
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: biedrzyk 28.02.2020 13:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Nevil Shute (1899-1960), ... | bogna
Pasją Midasa Dekkersa, najpopularniejszego w Holandii biologa i niestrudzonego popularyzatora wiedzy przyrodniczej, są zaskakujące podobieństwa między ludźmi i zwierzętami. Poczwarka, opisując niemowlęctwo najróżniejszych stworzeń: od ważek, węgorzy, przez żaby, ptaki i ssaki aż do osobników ludzkich, uświadamia czytelnikowi, że lekceważone często stadium niedojrzałości jest właściwe większości organizmów żyjących na Ziemi, a formy niedorosłe mają w zasadzie cechy całkowicie odmienne niż osobniki dojrzałe; są organizmami doskonale skończonymi, w pełni autonomicznymi. Dekkers dowodzi, że również ludzkie dziecko jest takim odrębnym tworem, larwalną postacią człowieka, o cechach i predyspozycjach właściwych tylko sobie. W błyskotliwych, intelektualnie prowokacyjnych i niewolnych od ironii rozważaniach autor przekracza granice biologii, poddając analizie takie zjawiska społeczne, jak moda na wieczną młodość, stereotypy związane z wychowaniem dzieci czy wtórny infantylizm, przez co Poczwarka, wraz z całym jej bogactwem wiedzy naukowej, staje się przede wszystkim oryginalną, odkrywczą refleksją o współczesnej kulturze.

[WAB, 2007]
Użytkownik: Bucikba 17.02.2022 11:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Nevil Shute (1899-1960), ... | bogna
Żadna historia nie jest łatwa i niewinna. Zwłaszcza historia rodziny.

Osiemdziesiąte urodziny matki wydają się dobrą okazją, by zebrać ze sobą rodzinę i spróbować zażegać stare urazy, które odsunęły od siebie jej członków. Łagodna z natury i ugodowa Aurora, powierniczka wszystkich tajemnic i jedyna osoba, która wie, jaką moc mają nadal rodzinne demony z przeszłości, próbuje jednak odwieść od tego pomysłu Gabriela, obawiając się, że próba pojednania zaostrzy tłumione dotąd konflikty. I rzeczywiście, każda kolejna rozmowa telefoniczna zamienia się w coraz bardziej zaciętą kłótnię. Tak poznajemy życie Sonii, Andrei, Horacia, Aurory, Gabriela i matki, a wraz z nimi losy tej rodziny od czasów, gdy rodzeństwo było dziećmi. Dawne spory powracają niczym mżawka, która z czasem przerodzi się w ulewę i zagrozi powodzią…

Najlepsza powieść 2019 roku według opiniotwórczych dodatków kulturalnych magazynów „El País”, „El Mundo”, „Forbes” i „La esfera de Papel”.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: