Dodany: 05.09.2008 07:44|Autor:

Jak ocenić równowagę i harmonię w kolorze, bukiecie i smaku wina? Jak kupować, przechowywać i podawać ten szlachetny trunek? Co to jest dekantacja i jak ją umiejętnie przeprowadzić? Jak dopasować charakter i moc wina do spożywanych potraw? Co to jest premier cru i deuxieme cru? Jakie są najpopularniejsze szczepy winorośli? Czym różnią się regiony winne od apelacji? Jakie jest najlepsze bordeaux: z Margaux, Pauillac, Saint-Emilion, Saint-Julien, Sauternes, Pomerol, Graves, Médoc czy Haut-Médoc? Co oznacza wybór merlot, cabernet sauvignon, cabernet franc, a co pinotage z Afryki Południowej czy australijskiego shiraz? Czy warto kupować toskańskie chianti lub lombardzkie valtellina? Czego można oczekiwać po trunkach z regionu La Rioja, a czego po winach z Nawarry, Walencji czy Andaluzji? Dlaczego wina niemieckie mają dzisiaj opinię znacznie gorszą niż w latach sześćdziesiątych? Czym różni się porto od madery? Czy wina z Nowego Świata dorównują jakością swoim europejskim odpowiednikom i czy zdobędą nasz rynek?

Na te i inne pytania starają się odpowiedzieć autorzy książki niezwykle popularnej w całej Skandynawii: Arne Ronold, jedyny w Skandynawii Master of Wine oraz Jørgen Mønster Pedersen – wybitny ekspert wysokonakładowego dziennika "Politiken", konsultant skandynawskich edycji książek Hugh Johnsona.

"Wina świata" - to najnowszy praktyczny przewodnik po winach i winnicach wszystkich kontynentów, pisany z myślą zarówno o początkujących, jak i już doświadczonych amatorach win. Dla tych ostatnich przygotowano liczne tabele z najbardziej aktualnymi danymi i zestawieniami dotyczącymi produkcji, upraw, roczników. Do znawców adresowane są informacje o najlepszych wytwórcach win w poszczególnych regionach.

Dla polskiego czytelnika książka ta może być szczególnie bliska, ponieważ pokazuje wspólny dla krajów północnej Europy proces zmiany obyczaju: odchodzenie od konsumpcji mocnego alkoholu na rzecz wina. Skandynawski rynek wina wszedł w okres burzliwego rozwoju kilkanaście lat temu; wiele wskazuje na to, że Polska podąża teraz śladem naszych północnych sąsiadów. Właśnie dlatego ich doświadczenia, widoczne w napisanym z dużą kompetencją, doskonałym poradniku, są tak cenne dla amatorów i znawców wina w Polsce.

[Rosner i Wspólnicy, Warszawa 2003]