Dodany: 31.08.2008 20:11|Autor:

Książka: Tu żył Albert Einstein
Pais Abraham
Notę wprowadził(a): poranna__rosa

Jakim człowiekiem był Albert Einstein? To pytanie z pewnością nurtuje wielu ludzi, nie tylko związanych z nauką. Książka Abrahama Paisa z pewnością tę ciekawość zaspokoi. Niniejszy zbiór esejów jest kontynuacją słynnej już biografii "Pan Bóg jest wyrafinowany…".

"Jak to jest, że nikt mnie nie rozumie, a wszyscy mnie lubią?" – zapytał podobno Einstein w redakcji "New York Timesa" w 1944 roku. Indagowany przez tę gazetę o przepis na życiowy sukces, odpowiedział: "Jeśli sukces oznaczymy literą A, to wyraża się on wzorem A = X + Y + Z, gdzie X to praca, a Y – rozrywka". "A co to jest Z?". "Umiejętność trzymania gęby na kłódkę".

Mimo że od śmierci sławnego fizyka minęło już pół wieku, pamięć o nim jest nadal żywa. Fascynował nawet tych, którzy nie rozumieli jego teorii. Życie i nauka Einsteina były i wciąż są atrakcyjnym tematem. Świadczy o tym między innymi zbiór zebranych przez Paisa artykułów prasowych (od 1902 roku do czasów nam współczesnych). Książka zawiera także listy, wywiady, wspomnienia.

Geniusz, naukowiec, gwiazda mass mediów… Ale także człowiek z krwi i kości – mąż, przyjaciel, znajomy, człowiek o sprecyzowanych poglądach na życie. To doskonała okazja, aby bliżej poznać jednego z największych uczonych XX wieku.

[Prószyński i S-ka, 2005]