Dodany: 25.08.2008 14:06|Autor:

"Nadzieja umiera ostatnia" - to przejmujący dokument martyrologii Żydów polskich w czasie drugiej wojny światowej.

Zawiera wspomnienia dziewczynki żydowskiej, która w chwili wybuchu wojny miała 10 lat. Dzieciństwo przyszło jej spędzić najpierw w getcie warszawskim, potem w obozach koncentracyjnych na Majdanku, w Oświęcimiu, Ravensbrück i Neustadt Glewe. Dziewczynka cały czas zapisywała swoje obserwacje i przeżycia (często na skrawkach papierowych worków po cemencie), zajęcie to pomagało jej przeżyć obozowe piekło. Rekonstrukcja tych zapisków posłużyła jej już po wojnie w czasie spisywania wspomnień z getta i obozów.

Obecnie Autorka mieszka w Izraelu, jednakże pamięć o latach przeżytych w Polsce jest ciągle żywa. W lecie 1986 roku odwiedziła kraj swego dzieciństwa.

[Czytelnik, Warszawa 1988]

Użytkownik: reniferze 27.12.2022 18:57 napisał(a):
Odpowiedź na: "Nadzieja umiera ostatnia... | koczowniczka
Z czasem trudniej ocenia mi się książki o Holocauście. Wydaje się, że wszystko już napisano, wszystko wiemy, nic nas nie zaskoczy, nie poruszy... ale pani Birenbaum (ponownie) napisała po prostu dobrą książkę. Inną niż To nie deszcz, to ludzie (Birenbaum Halina, Tutak-Goll Monika) , bardziej osobistą i emocjonalną - bo też rok wydania mówi sam za siebie.