Dodany: 16.11.2004 17:23|Autor: mafiaOpiekun BiblioNETki

bez tytułu


"Ogniem i mieczem", czyli pierwsza część Trylogii Henryka Sienkiewicza. To początek przygód bohaterów, których znają pokolenia Polaków.

Henryk Sienkiewicz w swym utworze bardzo dobrze łączy autentyczne wydarzenia historyczne z wydarzeniami fikcyjnymi. Robi to tak, że wymyślone przygody wymyślonych bohaterów wydają się bardzo prawdziwe. Chociaż większość przygód Skrzetuskiego, Wołodyjowskiego i Zagłoby jest częściowo autentyczna.

Sienkiewicz bardzo dobrze przedstawia tu też szlachtę polską tamtych czasów, czyli XVII-wiecznej Polski. Znakomicie ukazał nam typowego szlachcia-sarmatę, czyli pana Zagłobę. Jest to zabawna postać, dzięki której w utworze pojawia się trochę humoru.

Utwór ten czyta się bardzo dobrze, choć momentami wieje nudą. Autor w tej książce obszernie opisuje zwycięstwa Polaków, a pomija bitwy przegrane. Mimo wszystko utwór jest wciągający, bo to, co działo się z bohaterami, jest napisane w interesujący sposób.

Jest to jedna z lepszych polskich książek.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 20179
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: ulmo 29.05.2007 23:08 napisał(a):
Odpowiedź na: "Ogniem i mieczem", czyl... | mafiaOpiekun BiblioNETki
Książka została napisana aby podnieść na duchu Polaków, dlatego autor celowo tylko wspomina o przegranych bitwach! Zresztą jak dla mnie to wole czytać jak Polacy biją inne kraje a nie na odwrót hehe:-) a po za tym świetna książka jak cała trylogia, Krzyżacy i Quo Vadis... Pozdro dla fanów Sienkiewicza
Polecam też przeczytać "Szkice Węglem" króciutkie ale za to bardzo dobre.
Użytkownik: MELCIA 03.07.2011 12:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka została napisana ... | ulmo
"Polecam też przeczytać "Szkice Węglem" króciutkie ale za to bardzo dobre."

I straszne. Ale też polecam.

Użytkownik: zdrojek 07.09.2012 11:36 napisał(a):
Odpowiedź na: "Polecam też przeczytać "... | MELCIA
"Autor w tej książce obszernie opisuje zwycięstwa Polaków, a pomija bitwy przegrane."
Nie zgadzam się z Twoim zdaniem. Trudno nie zauważyć, że dość obszernie Sienkiewicz opisuje Bitwę pod Żółtymi Wodami. I fakt - o reszcie przegranych jedynie wspomina.
A to z tego powodu, że Sienkiewicz podąża za bohaterami. Skrzetuski był pod Żółtymi Wodami, więc autor to opisuje. Gdy odbywała się bitwa pod Korsuniem był zdany na długie uszy i podsłuchiwanie wracających z pola bitwy. Nie widział bitwy na własne oczy więc skąd miał dokładnie wiedzieć, kto szarżuje, w jaki sposób itd.?
Pozdrawiam!
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: