Dodany: 13.08.2008 23:54|Autor:

Książka: Obejrzyj się królu
Pietrzyk Agnieszka
Notę wprowadził(a): Ysobeth nha Ana

Wszystko obraca się wokół budzącej grozę tajemnicy.

Thriller pełen klaustrofobicznych korytarzy, mrocznych zakamarków, niepokojących książek, niewytłumaczalnych zjawisk i dziwacznych postaci.

Agnieszka Pietrzyk, której debiutowi naukowemu sekundowałem z uznaniem, oferuje powieść zasobną w momenty grozy i fantastyki. Ten typ beletrystyki "wynaleźli" romantycy, a spopularyzowali następcy. Autorce udało się dorzucić do ich repertuaru nowe pomysły, m.in. pomysł unicestwiania wzrokiem ("zjadania") pisma przez jedną z postaci. Dobrze też, że w powieść "Obejrzyj się królu" nie ma powtórki motywu niezwykłego herosa: bohaterem jest tu ktoś (jakby powiedział Słowacki) podług miary krawca, a nie miary Fidiasza. Takiemu właśnie komuś, na dodatek pospolitemu egoiście, przychodzi odkrywać, że "dziwny jest ten świat" i zderzać się z niepokojącymi komplikacjami własnej psychiki.

Józef Bachórz

"Gdybym wtedy nie wszedł do tej księgarni, nie spotkałby mnie później ten cały koszmar. Z zewnątrz księgarnia wyglądała niepozornie. Za szybą ustawiono kilka książek, które nie wabiły ani kolorem, ani tytułem. Poszedłbym dalej, gdyby nie to, że otworzyły się drzwi i wionął na mnie zapach druku, drewna, kurzu i jeszcze czegoś, co określiłbym jako woń starzyzny".

(fragment książki)

[Wydawnictwo Replika, 2008]