Dodany: 12.08.2008 21:51|Autor: LukaszO

"Śmierć trawy" jako traktat o kondycji człowieka

Sięgając po tę książkę myślałem, że traktuje ona o jakimś wirusie, z którym po jakimś czasie bohaterowie z trudem, ale sobie poradzą. Tymczasem "Śmierć trawy" jest utworem, który tak naprawdę mówi o człowieku, jego kondycji i sytuacjach kryzysowych, w których musi dokonać tragicznych czasem wyborów.

Wobec zaprezentowanych powyżej kwestii stanęli uciekinierzy z Londynu, którzy zamierzają dotrzeć do Ślepej Doliny, by tam szukać schronienia przed tajemniczym chińskim wirusem, który opanował Europę i świat. W trakcie wędrówki bohaterzy zmuszeni są zabijać osoby, które stanęły im na drodze. Szokiem dla czytelnika może być fakt, że z pozoru zwykli ludzie: inżynier John Custance, jego żona Ann oraz zabrany przez nich z miasta sprzedawca Pierrie tak łatwo sięgają po broń. Powodem jest usunięcie "przeszkody", która umożliwia dotarcie do wyznaczonego celu, zemsta lub zazdrość.

W tym momencie rodzi się pytanie, na ile zaprezentowane sytuacje zgodne są z naturą człowieka, a na ile są tylko fikcją literacką. Na to pytanie czytelnik musi odpowiedzieć sobie już sam.