Dodany: 11.08.2008 00:18|Autor: baron

Książki i okolice> Książki w ogóle

proza Goethego

Być może bardziej znane są poezje Goethego i jego dramaty, ale dużą wartość mają także jego powieści. Nigdzie nie spotkałem w całości wydanego "Wilhelma Meistra", możliwe że został on przetłumaczony na polski tylko we fragmentach, które są porozrzucane po różnych wydaniach zbiorowych. Czy ktoś z Was przeczytał to kiedyś w całości? Może w oryginale? Lepiej natomiast jest z "Powinowactwami z wyboru", które ostatnio przeczytałem, i oczywiście z "Cierpieniami młodego Wertera". Jest także autobiografia "Zmyślenie i prawda", i jeszcze pewnie parę innych rzeczy. W filozofii Goethego często powtarza się rola działania, aktywności, pracy nad sobą jako czynników gruntujących tożsamość, krystalizujących charakter. To chyba Goethe stworzył nowy rodzaj powieści pokazującej kształtowanie sie osobowosci bohatera i jego rozwój duchowy, co wcześniej miało wymiar bardziej statyczny. Co w ogóle myślicie o jego powieściach, nowelach, innych tekstach prozą? Niekiedy wydają mi się one trochę "pięknoduchowe", zbyt ładne i gładkie, i trochę zabytkowe; ciekawi mnie, czy mają one jeszcze jakąś siłę inspirującą