Dodany: 01.08.2008 01:25|Autor:

Książka: Carskie sieroty
Volkoff Vladimir
Notę wprowadził(a): flosculus

Paryż, grudzień 1991 roku. Nad ambasadą byłego ZSRR zaczyna powiewać trójkolorowa flaga Wspólnoty Niepodległych Państw. Młody attaché kulturalny Rosji, w rzeczywistości agent KGB, Sergo Ponomariew przyjmuje w ambasadzie dziwnego gościa, z którym, jak się okazuje, łączą go więzy pokrewieństwa. Dzień później, na cmentarzu prawosławnym pod Paryżem, ten sam oficer KGB spotyka młodą rosyjską emigrantkę, Uirko Psar, która dziwnym zbiegiem okoliczności także okazuje się jego kuzynką. Przypadkowe spotkanie staje się dla tych dwojga okazją do wspólnej podróży w czasie i sięgnięcia do historii ich wspólnych przodków.

"Carskie sieroty" Vladimira Volkoffa (autora słynnego "Montażu") to historyczny thriller, którego tłem jest rewolucja październikowa – wydarzenie, jak mówi jedna z postaci powieści, nie tyle polityczne, ile "metafizyczne, apokaliptyczne, eschatologiczne". Osnową akcji jest spisek mający na celu uwolnienie z rąk rewolucjonistów cara. Cara, który złożywszy abdykację, "osierocił" swoich poddanych, ale pozostał dla nich Bożym Pomazańcem, godnym najwyższej ofiary. Nieuchronnej konfrontacji spiskowców z bolszewikami dodaje dramatyzmu fakt, że po przeciwnych stronach barykady stają przyrodni bracia: demokrata, który przemienił się w monarchistę oraz monarchista, który przeszedł na stronę rewolucji. Jeżeli "Biesy" Dostojewskiego były proroctwem, to "Carskie sieroty" Volkoffa są jego przerażającym spełnieniem.

"Książka »Carskie sieroty« jest niezwykle ważna z tego powodu, że jako jedna z niewielu na naszym rynku wydawniczym pokazuje potworność rewolucji i wojny domowej w Rosji. [...] Volkoff trafnie opisuje, jak bolszewicy wygrywali, spuszczając ze smyczy najgorsze ludzkie instynkty. Jak tysiące czekistów wyuczono czerpania zwyrodniałej satysfakcji z dręczenia innych. Jak wczorajsi półinteligenci rozsmakowywali się w byciu panami życia i śmierci milionów Rosjan poddanych ich władzy".

Piotr Semka

"Vladimir Volkoff to pisarz nie tylko doskonały, ale i niezwykle czytelniczo atrakcyjny. [...] Jego książki to przypowieści o współczesnych maskach zła, a raczej demona, który manipuluje naszą, nie wierzącą w niego rzeczywistością. Świat pozorów tworzony przez komunizm, który opisuje Volkoff w swoich książkach, to kolejna postać odwiecznych diabelskich pokus".

Bronisław Wildstein

Vladimir Volkoff (1932-2005) – wybitny pisarz francuski. Pochodził z rodziny rosyjskich emigrantów (był ciotecznym wnukiem Piotra Czajkowskiego). Autor licznych powieści historycznych i szpiegowskich, w tym bestsellerów "Montaż" i "Gość papieża". Laureat wielu wyróżnień literackich, w tym nagrody Akademii Francuskiej.

[Klub Książki Katolickiej, 2006]