Dodany: 24.07.2008 06:39|Autor:

Kazimierz Juliusz Nahlik urodził się we Lwowie w roku 1913. Jego ojciec był adwokatem, matka współwłaścicielką majątku na Pokuciu. W roku 1931 ukończył we Lwowie gimnazjum klasyczne, a w 1935 Wydział Rolniczy Politechniki Lwowskiej. Po utracie wschodnich ziem Polski na rzecz Związku Radzieckiego zmuszony został ostatecznie w roku 1945 do opuszczenia „Małej Ojczyzny” i przeniósł się na wybrzeże gdańskie, gdzie objął stanowisko inspektora hodowli bydła w Gdańskiej Izbie Rolniczej. Od 1965 roku pracował w Instytucie Zootechniki w Krakowie. Jest autorem wielu prac naukowych i popularno-naukowych, a także opracowań specjalnych dla potrzeb Ministerstwa Rolnictwa. Otrzymał Nagrodę I Stopnia Ministra Rolnictwa i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

We Lwowie i na Pokuciu to pełne nostalgii, niezwykle barwne i pełne szczegółowych obserwacji wspomnienia z dzieciństwa i młodości w przedwojennej Polsce. Wędrujemy z autorem po ukochanym Lwowie, Dublanach, Wiszniowie, Oleszowie, przystajemy, aby popatrzeć na niezwykły Dniestr.

Szczęśliwi, którym w siwych latach życia wolno cieszyć się widokiem znajomych wzgórz i dolin, i drzew znajomych. Mnie, któremu jak wielu moim Rodakom drogę do ukochanych stron rodzinnych zamknięto, niech chociaż pamięć pozwoli przywołać ich wspomnienie.

[Arcana, 2005]