Dodany: 22.07.2008 17:40|Autor:

Książka: Odlot
McDonell Nick
Notę wprowadził(a): Paulin

"Odlot" - sensacyjny debiut powieściowy siedemnastoletniego Nicka McDonella, który właśnie oddajemy do Państwa rąk, to niespotykana i poruszająca opowieść o życiu dzisiejszej amerykańskiej młodzieży; a może młodzieży już nie tylko amerykańskiej?

McDonell wybrał jako metodę pisarską swoisty collage sytuacji, dialogów, zdarzeń i refleksji, które w sumie dają przerażający obraz samotności siedemnastolatków, ich opuszczenia, braku nadziei i pospolitej głupoty, która z porządnej dziewczyny robi narkomankę, a z inteligentnego chłopaka bezmyślnego zabójcę. W świecie bohaterów McDonella nie ma dorosłych. Zajęci swoimi interesami i uczuciowymi perypetiami być może nigdy nie zauważyli, że mają dzieci, zostawiając tę kłopotliwą sprawę niańkom, opiekunom i szkołom z internatem.

Czytajcie "Odlot" Nicka McDonella młodzi, aby Wasza młodość była dojrzalsza i mądrzejsza. Aby mniej w niej było samotności, rozpaczy, braku nadziei i głupoty. I czytajcie tę książkę rodzice, bo niedługo może się ona okazać o waszych dzieciach.
Książki tak wstrząsającej, tragicznej i prawdziwej jeszcze nie było, książki, którą z całą odpowiedzialnością polecam.

Andrzej Samson

[Prószyński i S-ka, 2002]