Dodany: 22.07.2008 12:33|Autor: Sheandi

Portret świętej grzesznicy.

Jezus potrafił zrozumieć duszę kobiety. Wiedział, że jest na tyle przepaścista, aby pomieścić w sobie samego Boga albo...aż siedem duchów nieczystych. Wiedział, że ta, która była "wielka" w grzechu, może być wielka także w świętości.

Maria Magdalena. Święta grzesznica. Jej dusza, pełna kontrastów, światła i ciemności, była duszą przepaścistą, tajemniczą. Czesław Miłosz pisał o niej w wierszu:

"Na zawsze pomiędzy
Żywiołem cielesności i drugim żywiołem,
Nadzieją (...)" [1]

Kto zrozumie duszę kobiety?

Szukała miłości i znalazła samą Miłość Wcieloną. Jej gest, kiedy wylała flaszeczkę wonnego olejku na głowę Jezusa, namaszczając Go tym samym na Jego pogrzeb, na zawsze przeszedł do historii. Była odważna, temu nie wolno zaprzeczyć. Na tyle odważna, aby całkowicie odmienić swoje życie po spotkaniu z Jezusem. Na tyle odważna, aby stanąć pod krzyżem, kiedy umierał na nim Ten, którego umiłowała ponad wszystko w świecie. Straszliwa w swojej boleści, podkreśla błogosławiona Anna Katarzyna Emmerich. Za swoją odwagę i miłość została nagrodzona: to jej ukazał się Zmartwychwstały. "Mario!" "Rabbuni!" Musieli spojrzeć sobie w oczy. Musiało dojść do głębokiej wymiany, porozumienia, ponad, poza granicą śmierci. Kto zrozumie duszę kobiety? Kto, jeśli nie Bóg?

Książka przybliża nam postać świętej Marii Magdaleny i jest wyborem z pism błogosławionej Anny Katarzyny Emmerich. Wyboru dokonał i opracował ksiądz Krzysztof Stola. Książka ma formę dialogu, wywiadu- rzeki z błogosławioną mistyczką. Przynosi garść wiadomości o życiu świętej Marii Magdaleny nieznanych z Ewangelii, ale nie ma to służyć jedynie zaspokojeniu ciekawości. Postać świętej grzesznicy jest bowiem dla człowieka współczesnego wezwaniem do nawrócenia i wielkiej ufności w dobroć Boga.

"Była wielką grzesznicą; ale też będzie wzorem wszystkich pokutujących na wieczne czasy" [2]. Polecam.

[1]Czesław Miłosz, Wiersze wybrane, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1996, str.385
[2] Życie Marii Magdaleny opowiedziane przez bł. Annę Katarzynę Emmerich; z dzieła Mistyczki z Dulmen jako wywiad rzekę wybrał i opracował ks. Krzysztof Stola, Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne, Radom 2006, str. 62