Dodany: 07.07.2008 09:24|Autor: niuniol

bez tytułu

Znakomita książka. Autor dobrze wykorzystał różnorodne źródła i opracowania. Poza tym, w przeciwieństwie do niektórych innych autorów książek z serii Historyczne Bitwy, wzbogacił tekst licznymi przypisami, które odsyłają do źródeł i opracowań. Bardzo mi się to podoba, bo czytając książkę lubię wiedzieć, skąd autor zaczerpnął daną informację.

Książka zawiera krótkie omówienie bibliografii, genezę konfliktu, opis zdarzeń bezpośrednio prowadzących do bitwy, porównanie walorów wojsk obu stron bitwy z uwzględnieniem liczebności, uzbrojenia, doświadczenia, a także umiejętności dowódców. Co najważniejsze jednak, w książce znalazł się obszerny opis samej bitwy. Autor posłużył się licznymi cytatami ze źródeł oraz bardzo plastycznymi opisami walki. Choć opisy te nie w każdym szczególe wynikają ze źródeł dotyczących bezpośrednio bitwy pod Kłuszynem, to jednak są oparte na bogatej wiedzy Szcześniaka o siedemnastowiecznej sztuce wojennej. W ten sposób autorowi udało się połączyć przystępny, obrazowy styl pisania z rzetelnością historyka.

Bardzo cennym uzupełnieniem opisu bitwy jest aneks zawierający próbę rekonstrukcji szczegółowego składu armii hetmana Żółkiewskiego.

Niecierpliwie oczekuję na kolejną książkę Roberta Szcześniaka.

[Recenzję zamieściłem wcześniej na stronach internetowych Domu Wydawniczego Bellona]