Dodany: 24.06.2008 21:36|Autor:

Książka: Książęta piastowscy Śląska
Boras Zygmunt
Notę wprowadził(a): grojec

cytat z książki

Oddając do rąk czytelników drugie, poprawione i uzupełnione wydanie "Książąt Piastowskich Śląska", pragnę podziękować serdecznie tym czytelnikom, którzy w listach pisanych bądż do Wydawnictwa, bądź do autora zaechcieli się podzielić swymi uwagami o książce.

Ich spostrzerzenia, a nade wszystko uwagi krytyczne, zawarte w recenzjach, pomogły mi usunąć błędy czy nieścisłości. Pewnym zmianom uległa też szata graficzna książki wskutek wyeliminowania kilku mniej ciekawych i dodania paru nowych zdjęć.

Uwzględniłem również nowe pozycje, dotyczące Piastów Śląskich, jak np. dalsze tomy "Rodowodu Piastów Śląskich" K. Jasińskiego czy też "Henryk Brodaty i jego czasy" B. Ziętary. Wiele ciekawych danych zaczerpnąłem ze zbiorowej pracy pod redakcją Prof. Romana Hecka pt. "Piastowie w dziejach Śląska". Inne drobniejsze prace i przyczynki, poświęcone bezpośrednio lub pośrednio książętom piastowskim Śląska, trudno w krótkiej przedmowie omawiać. Ich odbicie znajdzie zresztą Czytelnik w przypisach bądź na końcu książki w zestawie bibliograficznym.

Ponieważ nie istniała możliwość powiększenia objętości książki, nie dodałem nowych szkiców biograficznych, choć byłoby tu wdzięczne pole do popisu. W dziejach Śląska bowiem byli też inni Piastowicze, których barwny i burzliwy żywot zasługiwałby na utrwalenie.

Nie siliłem się tutaj na własną interpretację, lecz raczej starałem się patrzeć na opisywane postacie oczyma współczesnych im kronikarzy. Stąd tak wiele w moich opisach cytatów ze średniowiecznych kronik czy relacji późniejszych. Nie usunąłem też anegdot i zdarzeń, co do których historycy mają do dziś wątpliwości. Wszystko to oddaje chyba lepiej atmosferę tamtych czasów, pozwola widzieć bardziej ludzi aniżeli zastygłe w marmur pomniki*.

* Zygmunt Boras, "Książęta Piastowscy Śląska", Wydawnictwo "Śląsk", 1978, s. 9-10.