Dodany: 12.11.2004 12:20|Autor: espinka

bez tytułu

Wybór 15 sztuk jednoaktowych H. Bardijewskiego - dramaturga, autora słuchowisk, prozaika - z ostatnich kilkunastu lat. Ukazują one obraz naszej rzeczywistości w ujęciu groteskowo-komediowym. Wiele z nich zostało nagrodzonych w konkursach dramaturgicznych, wszystkie były prezentowane w Teatrze Polskiego Radia.

Niektóre miały także swoje realizacje sceniczne oraz premiery na antenach radiofonii zagranicznych. Tom ten otwiera nową serię Ezopa „Polska Dramaturgia Współczesna”, w której ukażą się zbiory sztuk m.in. M. Wojtyszki, E. Brylla, J. Hena i P. Mossakowskiego.

Są wśród nich czarne groteski, sztuki satyryczne i liryczne komedie utrzymane w klimacie utworów Jerzego Szaniawskiego. Ich bohaterowie to ludzie poszukujący pomysłu na życie – wynalazcy („Złota niedziela”) i naprawiacze świata („Seans prawdy”, „Dobra nowina”), zamachowcy („Przed paradą”) i oszuści („Skrzyżowanie”), artyści („Przyzwolenie”) i pseudoartyści („Aria na tysiąc głosów”), bioenergoterapeuci („Czas ryby”) i mecenasi nauki („Zaproszenie”), politycy („Błędy opatrzności”) i poeci („Pejzaż bezdomnych”), detektywi („Tercet”) i ochroniarze („Chłosta”). Cała galeria postaci groteskowych, ale też podszytych poezją, a niekiedy nawet tragizmem.