Dodany: 28.05.2008 14:22|Autor:

Książka: Pani świata
Kamińska Iwona
Notę wprowadził(a): Annika

Planetą Erressea, należącą do jednej z odległych galaktyk, władają kobiety. W najpotężniejszym i najbogatszym z jej krajów - Ammerii - panuje demokracja parlamentarna, dyskretnie kontrolowana i chroniona przez Mistrzynie, absolwentki elitarnej i tajemniczej Akademii. Światłe, znakomicie wykształcone, dysponujące nadnaturalnymi, udoskonalonymi przez staranny trening zdolnościami, dają sobie radę z największymi zagrożeniami i nawet zastanawiają się, czy nie przyznać jakichś praw obywatelskich mężczyznom, którzy zaczynają nieśmiało myśleć o emancypacji. W innych krajach Erressei sytuacja tej pod każdym względem gorszej płci jest o wiele trudniejsza: czy ammerskie Mistrzynie przyjdą tamtejszym panom z pomocą?

Erressea jest planetą zupełnie inną od Ziemi... ale czasami jakoś dziwnie ją przypomina. Czyżby Iwona Kamińska podstawiła nam krzywe zwierciadło?

Zaczęła pisać tę książkę dla zabawy, jeszcze jako uczennica, i długie lata trzymała ją w szufladzie, aż wreszcie zdecydowała się poprawić ją i zgłosić do konkursu na powieść, ogłoszonego przez Klub Świat Książki oraz wydawnictwo Zysk i S-ka.

"Pani Świata" to powieść o wartkiej akcji, w której wątkom sensacyjnym, politycznym i sentymentalnym towarzyszą celne obserwacje obyczajowe, a wszystko jest podszyte znakomitym poczuciem humoru.

[Świat Książki, 1999]