Dodany: 28.05.2008 12:36|Autor:

Od Autora:

Co teatr w ogóle potrafi widzom pokazać? Wydaje mi się, że jego sens może najwyżej na tym polegać, by pozwolić ludziom lepiej się zrozumieć. Niczego więcej sceniczny dramat, jak sądzę, nie zdoła dokonać.

Mnie we wszystkich dramatach porusza jedno pytanie. Jak się powinno żyć? Co się powinno robić? Patentowej odpowiedzi nie znalazłem, takim odpowiedziom też nie ufam - z każdym rokiem coraz bardziej.

Tankred Dorst to wybitny niemiecki dramaturg (napisał ponad 30 dramatów), autor licznych książek, scenariuszy filmowych, słuchowisk, operowych i baletowych librett oraz bajek dla dzieci, wieloletni dyrektor artystyczny Bonner Biennale, a obecnie Neue Stücke aus Europa w Wiesbaden, mieszka i pracuje w Monachium. Urodził się w 1925 roku w zamożnej rodzinie fabrykanta w Turyngii. Pierwszy dramat napisał w wieku 12 lat. Studiował germanistykę, teatrologię i historię sztuki. Sławę przyniosła mu w 1968 roku sztuka "Toller" (opowieść o rewolucji monachijskiej w 1919 roku, na czele której stał poeta i dramatopisarz Ernst Toller). Dramaty Dorsta wystawiane w Polsce to: "Ja, Feuerbach", "I co dalej, szary człowieku", "Fernando Krapp napisał do mnie ten list" oraz "Merlin, czyli ziemia jałowa".

[Księgarnia Akademicka, 1999]