Dodany: 25.05.2008 19:21|Autor:

nota wydawcy


Spojrzenie przywódcy Tybetańczyków na historię jego narodu i kraju.

"Aby wiedzieć, jak żyć w przyszłości, trzeba zrozumieć przeszłość" - te słowa Dalajlamy stanowią najlepszy komentarz do "Opowieści o Tybecie". Książka ta prezentuje osobiste spojrzenie przywódcy Tybetańczyków na historię jego narodu i kraju. Subiektywizm tej wizji sprawia, że wymyka się ona naukowej weryfikacji, za to wyłania się z niej barwny obraz Krainy Wiecznych Śniegów od czasów mitycznych po współczesność. Jego Świątobliwość snuje fascynującą opowieść o świecie wielkich buddyjskich mistrzów i bogatej tybetańskiej tradycji duchowej, wyjaśnia, jak powstała instytucja dalajlamy, opowiada o związkach Tybetu z Mongołami, imperium mandżurskim i wspólnej tybetańsko-chińskiej historii. Sięgając w nieraz bardzo odległą przeszłość swego wielowiekowego kraju, dotyka też palących współczesnych problemów.

T. Laird na podstawie rozmów z Dalajlamą opracował niezwykle interesującą i przystępnie napisaną książkę, która pozwala zgłębić zarówno tajemnice Tybetu, jak i tajniki osobowości przywódcy tego wyjątkowego kraju.


"Lektura tej niezwykłej opowieści XIV Dalajlamy o mitach i historii Tybetu, spisana przez Thomasa Lairda, to wspaniała nauka i ogromna przyjemność. Przekaz Jego Świątobliwości, wzbogacony opisami nieoficjalnych sytuacji towarzyszących rozmowom, staje się tu bardzo czytelny i wyrazisty".

Peter Matthiessen, autor książki "Śnieżna pantera", laureat National Book Award


Obecny XIV Dalajlama (Tenzin Gyatso) jest zarówno politycznym, jak i duchowym przywódcą Tybetańczyków. Od 1959 roku przebywa na wygnaniu w Indiach. Jego postawa i działania na rzecz pozbawionego przemocy rozwiązania problemów w tamtym regionie świata sprawiły, że w 1989 roku przyznano mu Pokojową Nagrodę Nobla.

Thomas Laird przez trzydzieści lat mieszkał w Nepalu i pracował jako korespondent "Asiaweek". Pisał również dla "Time'a" i "Newsweeka". Jest także cenionym fotografem, którego zdjęcia zamieszczano w książkach i czasopismach. Jego pierwsza praca z dziedziny literatury faktu to "Into Tibet: The CIA's First Atomic Spy and His Secret Expedition to Lhasa".

[Dom Wydawniczy Rebis, 2008]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 688
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: