Dodany: 07.05.2008 15:19|Autor:

"Księgi narodu i pielgrzymstwa polskiego" to utwór poetycko-publicystyczny wydany w 1832 r. w Paryżu (bezimiennie i nakładem autora), adresowany do emigrantów przybyłych po powstaniu listopadowym.

Mickiewicz odnosi się w nim do emigracyjnych sporów politycznych. Przedstawia zarys dziejów ludzkości, w którym Polska pełni rolę odkupiciela narodów (idee mesjanizmu).

"Księgi pielgrzymstwa" są przypowieściami moralnymi wzorującymi się na stylu biblijnym. Były najczęściej przekładanym na języki obce dziełem Mickiewicza, bo poruszały sprawy wolności wspólne dla narodów europejskich.

[Ossolineum, 2004]

Użytkownik: MELCIA 04.08.2012 17:37 napisał(a):
Odpowiedź na: "Księgi narodu i pielgrzy... | poranna__rosa
Pragnę zaznaczyć, że właśnie w tym dziele Mickiewicza padły prorocze słowa o "wojnie narodów", która przyniesie Polsce odkupienie.

Czasami ślepej kurze trafia się ziarno, bo w kurzej naturze leży ciągłe poszukiwanie ziaren. Wieszcz jako wieszcz musiał wieszczyć, a na tysiąc mylnych przepowiedni zdarzyła się jedna prawdziwa. Podobnież ze Słowackim, któremu szczęśliwie udała się wróżba, tym razem o "papieżu Słowianinie". W związku z powyższym ogłaszam, że nasi poeci w kategorii "sprawdzanie się proroctw" mają u mnie remisowy wynik 1:1. :-)