Dodany: 30.04.2008 12:41|Autor:

Książka: Rewolucyjne bogactwo
Toffler Alvin, Toffler Heidi
Notę wprowadził(a): Astral

Począwszy od opublikowania frapującej "Trzeciej fali", która okazała się bestsellerem, Alvin i Heidi Tofflerowie milionom czytelników wskazują nowy sposób myślenia o życiu osobistym w rozpędzonym, dzisiejszym świecie. Świat ten zaskakuje nas nieustannymi zmianami, które - wydawałoby się - oddziałują w nieprzewidywalny sposób na życie gospodarcze, polityczne, rodzinne i na codzienne życie każdego z nas. Teraz, opisując ów świat z tą samą, wytrawną znajomością rzeczy, jasnością wywodu, dzięki którym wcześniejsze ich książki stały się częścią klasyki, Tofflerowie kierują swą uwagę na rewolucyjne zmiany obejmujące bogactwo na naszej planecie. I po raz kolejny oferują Czytelnikom dogłębny, spójny sposób rozumienia tego, co z pozoru wydaje się dziełem przypadku.

"Rewolucyjne bogactwo" opowiada o tym, w jaki sposób powstawać będzie bogactwo w przyszłości oraz komu ono przypadnie w udziale i jak do tego dojdzie. Ale bogactwo XXI wieku, zdaniem Tofflerów, to nie tylko pieniądze i nie można go zrozumieć w kategoriach ekonomii ery przemysłowej. A zatem autorzy piszą tutaj o najróżniejszych zagadnieniach - od edukacji i wychowania dzieci po Hollywood i Chiny, od potocznych prawd i nieporozumień po "trzecią pracę", którym to terminem autorzy określają niezauważoną pracę, jaką wykonujemy na rzecz największych korporacji, nie otrzymując w zamian ani grosza. Ukazują ukryte powiązania pomiędzy sportami ekstremalnymi, ciasteczkami czekoladowymi, oprogramowaniem Linuxa oraz "nadwyżką złożoności" w naszym życiu - wobec wahań społeczeństwa pomiędzy przygnębiającą dekadencją i pełną nadziei post-dekadencją.

W swych wcześniejszych książkach Tofflerowie stosowali termin własnego autorstwa - "prosument" - określający osoby konsumujące to, co same wyprodukowały. W "Rewolucyjnym bogactwie" rozbudowują tę koncepcję, ujawniają, jak wiele naszych aktywności - czynności rodzicielskie, udział w wolontariacie, prowadzenie blogów, malowanie mieszkania, stosowanie diety, organizowanie rady osiedla, a nawet miksowanie muzyki - stanowi "darmowy lunch", jaki "ukryta" gospodarka niepieniężna funduje gospodarce pieniężnej - tej, którą badają ekonomiści. Wedle ich prognoz prosumowanie wnet może wręcz eksplodować, wymuszając tym samym radykalne zmiany w zakresie mierzenia, wytwarzania i manipulowania bogactwem.

Tętniące świeżymi ideami, "Rewolucyjne bogactwo" podsuwa Czytelnikom wspaniałe, nowe narzędzia do myślenia o własnej przyszłości - i przygotowania się do niej.

[Wydawnictwo Kurpisz, 2007]