Dodany: 24.04.2008 22:29|Autor:

Książka: Generała artylerii koronnej żywot własny
Królikowski Bohdan
Notę wprowadził(a): rs

Po cieszącej się dużym uznaniem trylogii o Błażeju Siennickim oddajemy oto do rąk Czytelnika nową opowieść historyczną Bohdana Królikowskiego. Tym razem i osoba narratora, i czasy są nieco inne, może mniej znane, lecz równie barwne i ciekawe, jak lata szwedzkiego potopu. Zresztą znów wojska szwedzkie, saskie, innych państw ościennych toczą walki na obszarze bezsilnej już i słabej Rzeczypospolitej. A dylematy poważniejsze: po której stronie ma stanąć szlachta, magnaci, wreszcie wojsko - niechcianego na tron Augusta II Sasa, wrogiego najeźdzcy z północy Karola XII czy też może antykróla Leszczyńskiego? Te sprawy zaprzątają również bohatera naszej opowieści, senatora, generała, mającego wiele cech autentycznej postaci z tamtych lat, Marcina Kątskiego, jednego z pierwszych nowoczesnych dowódców wojskowych w naszych dziejach. Opisując u schyłku swojego długiego i pełnego przygód żywota czasy saskie, wraca we wspomnieniach do burz dziejowych z lat panowania poprzednich trzech królów polskich, a zwłaszcza do wojen i bitew toczonych przez podziwianego ze względu na niezwykły kunszt dowódcy Jana III Sobieskiego. Przy tym opisywane wydarzenia przedstawione są z punktu widzenia inżyniera wojskowości i architekta, jakim był stary generał artylerii.

[Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1979]