Dodany: 10.02.2014 20:07|Autor:

"»Dostojewski« to bardzo interesujący esej biograficzny. Zyskał sobie też od razu ogromną popularność u nas i - tym bardziej - na Zachodzie. Mackiewicza pełne pasji zainteresowanie dla Dostojewskiego, dla jego psychologicznych dziwności i tajemnicy, jego geniuszu, niewątpliwy talent gawędziarza, zręczność w operowaniu materiałem biograficznym, duży zasób wygrzebanych z pamiętników anegdot i historycznych szczegółów obyczajowych, wreszcie znajomość przedrewolucyjnej Rosji, pozwalająca na odczucie klimatu starego Petersburga - wszystko to dało w rezultacie książkę żywą i interesującą".

j.m., "Polityka" nr 15, 5 XI 1957

"Rzecz Mackiewicza o Dostojewskim jest książką szczególną. Wnosi bowiem nowy ton do literatury historyczno-literackiej. Mackiewicz widzi Dostojewskiego po swojemu, tak, jak go chce widzieć, tak, jak mu to wygodnie..."

P.H., "Przegląd Kulturalny" nr 18, 1 VIII 1957

"Nie darmo uchodzi Cat Mackiewicz za jednego z naszych najlepszych publicystów. Styl jego łatwo można odróżnić. Jest prosty, zwięzły, syntetyczny, obrazowy".

E. Szermentowski, "Nowiny Literackie i Wydawnicze" nr 8, 10 V 1957

"Przeczytałem to, co napisałem dotąd, i zdziwiłem się, bo miałem szczery zamiar wyrażenia podziwu dla książki Mackiewicza, a wychodzi na to, że się z nią wciąż spieram. Mackiewicz dał rzecz bardzo własną, niezawisłą od wielu ujęć tradycyjnych, a taka samodzielność kształtowania tematu, nie mającego bodaj równych sobie trudnością, budzi zastrzeżenia i opory, prowokuje do dyskusji".

Stanisław Lem, "Nowa Kultura" nr 25, 23 VI 1957

"Ćwierć wieku temu napisał Mackiewicz o Dostojewskim ładne zdanie, że widział fotografię - zbliżenie ust dziecięcych - i były spotworniałe jak członki hipopotama, i że coś z tego jest w metodzie Dostojewskiego".

Józef Maśliński, "Życie Literackie" nr 27, 7 VII 1957

"Ogólnie biorąc, książka Mackiewicza jest świetna. Ale Mackiewicz należy do wielkich hipnotyzerów w literaturze, a jego książka działa jak silny narkotyk. Po jej przeczytaniu ma się w pierwszej chwili wrażenie kompletnej sytości. Wydaje się, jakby wszystkie zasadnicze zagadnienia związane ze zjawiskiem: Dostojewski - zostały raz na zawsze wyjaśnione i rozwiązane".

Aleksander Rogalski, "Kierunki" nr 30, 28 VII 1957

[tekst z obwoluty]