Dodany: 12.04.2008 23:45|Autor: ernestiszafa

Człowiek!

Co sprawia, że siedemdziesięciotrzyletni, cierpiący na reumatyzm, ubogi mężczyzna ucieka z Domu Starców? Co powoduje, że mając niecałe dwa dolary wyrusza samotnie w daleką podróż autostopem?

Bojąc się, że choroba odbierze mu samodzielność i na zawsze przykuje go do łóżka, Simon McKeever planuje dotrzeć do słynnego lekarza w Los Angeles. Nie mając pieniędzy na podróż postanawia zaryzykować i przejechać 650 km autostopem. Jest zdeterminowany.

W czasie trudnej podróży, rozmawiając z przeróżnymi osobami, na nowo rozmyśla o swoim życiu. Dobre wspomnienia przeplatają się ze złymi.

„Wędrówka Simona McKeevera” to książka o człowieku. O godności człowieka. O tym, że zanim zaczniemy człowiekowi współczuć, zanim zaczniemy się nad nim litować, powinniśmy okazać mu szacunek. Bo człowiek jest wielki. W człowieku drzemie potencjał. Nie wolno go zmarnować! Nie wolno pozwolić sobie na bierność, na lenistwo intelektualne, na odkładanie marzeń na półkę. Brak działania i wysiłku, marazm i apatia zabijają człowieczeństwo. Starość to nie koniec świata. To po prostu jeszcze jedna przeciwność losu, którą trzeba pokonać. Poza tym każdy wiek ma swoje przywileje.

Autor prostymi, ale mądrymi słowami Simona McKeevera przypomina nam, na czym polega człowieczeństwo. Lektura wciąga. Nie ma w tym nic dziwnego. Autorem jest znany w Stanach Zjednoczonych pisarz, hollywoodzki twórca scenariuszy filmowych nominowanych do Oskara.

Bohaterem Maltza zawsze był człowiek walczący o siebie, o swoją samorealizację i wolność. „Wędrówka Simona McKeevera” powstała w czasie ery Maccartyzmu, kiedy wobec Alberta Maltza toczyło się śledztwo. Został oskarżony o sympatyzowanie z komunistami. Wraz z dziewięcioma innymi pracownikami przemysłu filmowego trafił wtedy na tzw. czarną listę (The Hollywood Ten). Spędził w więzieniu dziewięć miesięcy. Swoje przeżycia opisał w książce pod tytułem „A Long Day in a Short Life”. Ale to już inna historia.

"Whathever by thy fate today
Remember, ”This will pass away”*

Cokolwiek Ci dzisiaj przyniesie twój los,
Pamiętaj, „wszystko przeminie”.

----------------------------------
* Albert Maltz, "Wędrówka Simona McKeevera", tłum.Edmund Seml, Książka i Wiedza, 1962, s. 22