Dodany: 04.02.2014 17:48|Autor:

Czy polski uniwersytet jest ostoją postępowego, niezależnego myślenia? A może szkołą konformizmu? Czy uniwersytet potrafi dziś angażować? Czy w ogóle jest jeszcze częścią życia publicznego, czy został sprowadzony do roli szkoły przyzakładowej? A może to kolejny etap specjalizacji w Twoim curriculum vitae? Jak sprawić, by oświata wyrównywała szanse zamiast reprodukować społeczne i kulturowe nierówności? Autonomia uniwersytetu nie musi oznaczać obojętności na sprawy społeczne, a polityczna niezależność — akceptacji rynku jako wyłącznej podstawy jego działania.

"Uniwersytet zaangażowany" to próba ożywienia idei uniwersytetu — pierwszy w Polsce zbiór tekstów o uniwersytecie pisanych z lewicowej perspektywy. Kolejne po "Krytyki Politycznej przewodniku lewicy" zbiorowe przedsięwzięcie zespołu KP. Naukowcy, intelektualiści, artyści i dziennikarze opowiadają historię, analizują stan obecny i przepowiadają przyszłość uniwersytecką, a pomiędzy esejami rozmawiają z największymi sławami polskiej humanistyki: Marią Janion, Pawłem Śpiewakiem, Andrzejem Mencwelem.

[Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2008]