Dodany: 04.02.2014 17:07|Autor:

Oddajemy do Państwa rąk książkę-eksperyment. Nie kolejną nudną monografię wielkiego autora. W książce Schulzowi przyglądamy się na cztery sposoby: eseistycznie, literacko, filmowo i komiksowo.

W pierwszej części autorzy tacy jak Adam Lipszyc i autorki takie jak Julia Fiedorczuk przyglądają się prozie Schulza w takich kontekstach jak posthumanizm, filozofia przedmiotu czy dialog, jaki jego proza podejmuje z filozofią żydowską.

W części drugiej poprosiliśmy różnych autorów, by w swojej prozie podjęli wyzwanie Schulza, spróbowali z nim dialogu. Efektem jest m.in. unikalny utwór Andrzeja Szpindlera "Różowy Murzyn", sytuujący się na granicy prozy, poezji i eseju wizualnego.

W części trzeciej obok wywiadu z braćmi Quey przedstawiamy treatment projektu filmu biograficznego o Schulzu autorstwa Maćka Pisuka, autora scenariusza filmowej historii Paktofoniki, "Jesteś bogiem".

I wreszcie w ostatniej części tacy komiksiarze, jak Agnieszka Piksa, Jakub Woynarowski i Patryk Mogilnicki przedstawią komiksy na różny sposób inspirowane prozą i postacią Schulza.

[Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2013]