Dodany: 02.02.2014 17:15|Autor:

Książka: Historia Gdańska do roku 1454
Cieślak Edmund
Notę wprowadził(a): oceanna

Tom niniejszy zapoczątkowuje kilkutomową syntezę historii Gdańska, pierwszą zarówno w języku polskim, jak i w językach obcych zakrojoną na tak dużą skalę i obejmującą całe dzieje Gdańska od czasów najdawniejszych do okresu współczesnego. Będzie ona dziełem historyków nie tylko z Gdańska, ale również wybitnych specjalistów z innych ośrodków naukowych.

Całość powstaje pod redakcją naukową Edmunda Cieślaka, profesora zwyczajnego Instytutu Historii PAN, który tematyce gdańskiej XV, XVII i XVIII w. poświęcił znaczną część swojego dorobku naukowego. Między innymi napisał - wspólnie z doc. dr. Czesławem Biernatem - popularnonaukową syntezę "Dzieje Gdańska".

Tom I - do roku 1454 - jest dziełem badaczy gdańskich i toruńskich. Autorzy należą do średniego pokolenia archeologów i historyków o wieloletnim doświadczeniu badawczym i bogatym dorobku naukowym. Każdy z nich jest wybitnym specjalistą: Hubert Górnowicz, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego - badań językoznawczych, w tym onomastycznych dotyczących Pomorza; Leon Jan Łuka, doktor, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku - prahistorii Pomorza; Andrzej Zbierski (Gdańsk), doktor, pracownik Instytutu Historii Kultury Materialnej PAN - dziejów Gdańska w X-XIII w.; Kazimierz Jasiński, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - dziejów Pomorza w XII i XIII w.; Marian Biskup (Toruń), profesor zwyczajny Instytutu Historii PAN - historii Pomorza w XIV i XV w. Ich rozległa wiedza oparta na licznych własnych badaniach i doskonałej orientacji w stanie badań posłużyła do wszechstronnego i wnikliwego nakreślenia zagadnień prezentowanych w I tomie "Historii Gdańska".

[tekst z obwoluty]

[Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1978]