Dodany: 28.01.2014 13:01|Autor:

Książka: Miejsca kultury
Bhabha Homi K.
Notę wprowadził(a): parilicium

"Bhabha to zjawisko wyjątkowe: czytelnik imponujący subtelnością i dowcipem, teoretyk zaskakujący zaangażowaniem. Jego praca stanowi przełom w relacjach zachodzących pomiędzy różnymi epokami, gatunkami i kulturami – kolonializmem, postkolonializmem, modernizmem i ponowoczesnością".

Edward Said

"Elektryzujące wyprawy Bhabhy w przeszłość ukazują mieszkańcom Zachodu świat znacznie bardziej skomplikowany, niepewny i niepokojący niż ten, który pozornie dostali w spadku po swych przodkach".

J.M. Coetzee

"Książka ma status pozycji klasycznej. (...) Stanowi jedno z głównych dzieł nie tylko w obrębie studiów postkolonialnych, lecz także w dziedzinie szeroko pojętych nauk humanistycznych".

prof. dr hab. Leszek Koczanowicz

Dokonując rewizji pojęć tożsamości, sprawczości społecznej i przynależności narodowej, Bhabha proponuje niezwykle skuteczną – choć kontrowersyjną – teorię hybrydowości kulturowej, teorię wychodzącą daleko poza podejmowane wcześniej próby wyjaśnienia związków między kolonializmem a globalizmem. W "Miejscach kultury" dowodzi, że kultura odznacza się największą produktywnością na obszarach, gdzie jest najbardziej dwuznaczna i transgresyjna. Łącząc intelektualną swobodę z wiarą, że teoria może przyczynić się do praktycznych zmian społecznych, Bhabha stał się czołowym teoretykiem postkolonialnym naszych czasów.

Homi K. Bhabha, urodzony w 1949 roku w bombajskiej społeczności parsów, jest profesorem literatury angielskiej i amerykańskiej Uniwersytetu Harvarda.

[Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2010]