Dodany: 04.04.2008 11:09|Autor: bazyl3

Królestwo iluzji

Kolejna książka autora "Rzeki tajemnic" nie zawiodła moich nadziei na przeczytanie dobrego thrillera. Mroczna fabuła, totalny zwrot akcji gdzieś w 3/4 książki, pełne zaskoczenie i błyskotliwy finisz, to rzeczy, które spowodowały, że pochłonąłem ją w trzy wieczory.

Stany. Lata po II wojnie światowej. Na tytułową wyspę, gdzie znajduje się szpital psychiatryczny dla groźnych przestępców, przybywają dwaj szeryfowie federalni, żeby zbadać sprawę ucieczki jednej z pensjonariuszek. Od początku sprawa śmierdzi, bo kto to widział, żeby bosa, nieubrana kobieta zwiała z silnie strzeżonej twierdzy, jaką jest szpital i ukryła się na wyspie, która, jak czytamy, nie jest znowu taka duża, żeby nie można jej było przeszukać. Z czasem problemy głównego bohatera - Teda Danielsa narastają: czy na wyspie przetrzymywany jest sprawca śmierci jego żony, czy przeprowadza się tu eksperymenty na ludziach, czy jego partner próbuje go wrobić? A potem - fajna wolta, której nie mogę Wam zdradzić, i nic już nie jest tym, czym wydawało się na początku.

Muszę przyznać, że z każdą książką Lehane pnie się w górę w moim prywatnym rankingu autorów thrillerów. Bo po pierwsze, nie jest przewidywalny jak Coben, a po drugie, nie przerabia na powieść swojej pracy dyplomowej jak Pearl ;).

Użytkownik: kot 19.04.2009 15:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Kolejna książka autora "R... | bazyl3
Początkowo książka okropnie mnie rozczarowała - sztampowa sytuacja, dialogi i bohaterowie, jakoś wszystko toczyło się zbyt wolno i nie wciągało. Na szczęście warto było doczytać do końca i dać się zaskoczyć (to przecież najfajniejsze w tego typu literaturze). Tak więc po finiszu wiem, ze to dobra powieść, niemniej zabrakło mi tego czegoś, co wkręca czytelnika przez cały czas trwania lektury (zwroty akcji itd.), na co można niezawodnie liczyć u Cobena (oczywiście pod warunkiem, że się sięga po jego książki nie częściej niż raz na rok i nie pamięta wszystkich chwytów fabularnych użytych w poprzednich powieściach ;).