Dodany: 19.01.2014 12:39|Autor: papetka

W cudzym domu

Hanna Cygler zabiera nas w podróż do XIX wieku. Był to trudny okres w historii Polski. Nasze państwo nie istniało na mapach Europy.

W Warszawie splatają się losy Paryżanki- Luizy Sokołowskiej, Gdańszczanina- Joachima Hallmana i wysłannika carskiego- Dmitrija Szuszkina. O ile dwie pierwsze postacie są pozytywne, o tyle ta ostatnia należy do bohaterów negatywnych. To za jego sprawą wielu Polaków straciło życie, a wielu innych zostało zesłanych na katorgę. Trójka ta spotyka na swojej drodze Polaków, którzy mają wobec nich lepsze i gorsze zamiary.

Nie przebrzmiały jeszcze echa powstania styczniowego. Wielu jego uczestników zostało straconych na Cytadeli. Inni, po nieuczciwych procesach, zostali zesłani na Syberię. Wśród patriotów znajdowali się donosiciele, którzy za sowitą opłatą skłonni byli oczerniać przed Szuszkinem swoich rodaków. Niejednokrotnie kierowała nimi żądza pieniądza i donosili na niewinnych ludzi. W takich nastrojach przyszło żyć naszym bohaterom. Aby nie zatracić swojej tożsamości organizowane były tajne komplety, na których uczono języka polskiego. W tym czasie zostało również zasiane ziarno emancypacji. Kobiety, na przykładzie Luizy i Rozalii, powoli wyzwalały się spod dominacji mężczyzn. Luiza uciekła od matki, gdy ta zaplanowała jej małżeństwo. Również Rozalia odmówiła, gdy oświadczył jej się Zuzu Sempolski. Obie kobiety chciały się uczyć. Chętnie uczestniczyły w tajnych kompletach. Rozalia ,poprzez swoje zachowanie, spędzała sen z powiek swoim rodzicom. Ci z kolei obwiniali o to Luizę.

Hanna Cygler nie przedstawia zdarzeń w porządku chronologicznym, dlatego często zmieniamy rok i miejsce akcji. Szkoda, że tło historyczne zostało tylko zarysowane. Mogło pojawić się więcej szczegółów dotyczących życia Polaków pod tym, chyba, najcięższym z zaborów. Po macoszemu potraktowany został wątek pobytu Joachima na Syberii, aż chciałoby się powiedzieć, proszę o więcej.

Ogólnie moje wrażenia po lekturze są pozytywne. Z chęcią sięgnę po inne powieści autorstwa Hanny Cygler.

W cudzym domu (Cygler Hanna (właśc. Kanthak Anna))