Dodany: 31.03.2008 17:43|Autor: psikus

Ogólne> Matury

Człowiek wobec rzeczywistości państwa totalitarnego


Witam!
W tym roku zdaję maturę i na jej ustną część obrałem taki właśnie temat, zdecydowałem się go skonkretyzować do postaci:"Człowiek wobec rzeczywisctości państwa totalitarnego w twórczości Franza Kafki". Mam kilka pytań i próśb, mianowicie:

1.Co sądzicie o takim temacie, a właściwie o sposobie, w jaki go skonkretyzowałem. Czy to, w Waszym mniemaniu, słusznie obrana droga?

2.Proszę Was o podanie jakichś pozycji, z literatury przedmiotu, tj. słowniki literackie, książki dotyczące literatuoznawstwa, mogące pomóc mi w opracowaniu tego tematu (tematu "ogólnego" oraz tego już skonkretyzowanego), najmilej widziane byłyby takie, które mógłbym znaleźć w bibliotece publicznej bez potrzeby "szturmowania" całego Trójmiasta, jednak jestem otwarty na wszelakie sugestie i pomoc.

Z góry bardzo Wam dziękuję, muszę przyznać, że robienie wszystkiego na ostatnią chwilę mogłoby być chyba moim zawodem:-) Tak więc będę wdzięczny za dość doraźną pomoc, za wszelkie sugestie innej "maści" będę również bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam:-)
Wyświetleń: 6211
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 7
Użytkownik: ania_89 31.03.2008 18:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam! W tym roku zdaję ... | psikus
Hmm...a pewien jesteś, że chcesz zawęzić temat do Kafki? Rzeczywistość totalitarna to też "Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa, "Dżuma" Camusa...no i literatura obozowa, np. "Inny świat" Herlinga-Grudzińskiego...Wiem, że czasu już niewiele na czytanie, ale może warto wziąć coś jeszcze poza Kafką...A co do punktu drugiego...w każdej bibliotece są jakieś słowniki, jakieś "historie literatury", w zasadzie tutaj konkretne pozycje nie są Ci potrzebne, tak mi się wydaje...Przychodzisz i szukasz w byle jakiej encyklopedii. Coś zawsze się znajdzie. Przydatne są też wstępy do utworów. No i podręczniki.
Nie wiem czy w czymś Ci te rady pomogą, nie wiem też czy jestem dobrym doradcą, sama zdaję w tym roku maturę:)I narazie mam niewiele...A w ogóle to jestem przerażona tym wszystkim coraz bardziej...No nic, powodzenia życzę Tobie, sobie, i wszystkim innym maturzystom:)
Użytkownik: psikus 31.03.2008 21:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Hmm...a pewien jesteś, że... | ania_89
Dzięki:-)
Twoje rady są moim zdaniem bardzo pomocne, tym bardziej, że również zdajesz maturę, więc na pewno mnie rozumiesz :-) Widzisz rzecz w tym, że parę lat temu często czytałem książki z tego nurtu - Orwell i podobne "klimaty", ale u nas w szkole (choć tak jest chyba wszędzie) postawiono taki wymóg, że musimy skonkretyzować tematy naszych prezentacji i prawdę mówiąc nic innego nie przychodzi mi jak na razie przychodzi do głowy, najgorsze jest to, że na tą środę muszę przynieść już gotową bibliografię, no cóż czasu faktycznie niewiele.
No co do matury to ja mam podobne odczcia, moim zdaniem pisemna to pół biedy, na papierze człowiek zawsze się jakoś obroni; ale ustna mnie jakoś nie cieszy:-) Wzajemnie życzę powodzenia i dziękuję za porady.
PS. Jaki masz temat?
Użytkownik: Natii 31.03.2008 21:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzięki:-) Twoje rady są ... | psikus
=> ale u nas w szkole (choć tak jest chyba wszędzie) postawiono taki wymóg, że musimy skonkretyzować tematy naszych prezentacji

Wiesz, też miałam temat o totalitaryźmie. I moim zdaniem "skonkretyzowanie" nie znaczy wcale ograniczanie się do jednego autora. Raczej do wyboru tezy, która "połączy" te wszystkie pozycje, które zdecydujesz się zawrzeć w prezentacji. Czyli np. zawężasz temat do walki tego człowieka z systemem, albo do przystosowania się tego człowieka do systemu. Albo po prostu piszesz o różnych zachowaniach różnych ludzi wobec systemu - to też jest w porządku pomysł, takie porównanie.
Użytkownik: psikus 31.03.2008 22:36 napisał(a):
Odpowiedź na: => ale u nas w szkole ... | Natii
No i kolejna dobra rada:-)
Jednak zmieniam zdanie, próba zrozumienia systemu totalitarnego, albo walka z tymże systemem. Dzięki za pomoc:-)
Użytkownik: Maxim212 31.03.2008 22:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam! W tym roku zdaję ... | psikus
A zobacz też do tego, co pisał Paul Peikert, zobacz: Kronika dni oblężenia: Wrocław 22 I - 6 V 1945 (Peikert Paul)
..............
O, może jeszcze Alojzy Twardecki, zobacz tu: Szkoła janczarów: listy do niemieckiego przyjaciela (Twardecki Alojzy).

Tylko z góry uprzedzam, w tych książkach nie ma ani grama fikcji literackiej. To wszystko działo się naprawdę. Ludzie i sytuacje przedstawione tam nie są literackim wymysłem...
Użytkownik: ania_89 31.03.2008 22:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam! W tym roku zdaję ... | psikus
U nas takiego wymogu o skonkretyzowanie nie było...W ogóle pierwszy raz słyszę o czymś takim...Ja mam "Portret Sarmaty w literaturze i malarstwie", do jutra mieliśmy oddać plan i bibliografię, ale nasza pani złapała zapalenie ucha...A że inne klasy mają czas do końca tygodnia...Bardzo liczę na te kilka dni:)
Użytkownik: psikus 01.04.2008 21:46 napisał(a):
Odpowiedź na: U nas takiego wymogu o sk... | ania_89
Ja tak samo :-)
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: