Dodany: 27.03.2008 23:18|Autor: dagne

Otoczenie Bonapartego

Książka opowiada o państwie Napoleona i o ludziach, którzy tworzą ten fascynujący aparat. Podzielona jest rozdziałami wedle talii kart; dlatego najpierw występują Asy - najważniejsze postacie cesarstwa. Asem trefl jest odpowiedzialny za policję Fouché, As kier to Schulmeister - agent do zadań specjalnych, potem pojawia się As pik - słynny korsarz Surcouf, a ostatnim Asem jest detektyw Vidocq.

W następnym rozdziale Łysiak przedstawia wrogów i sprzymierzeńców imperium zamieszkałych na orientalnym Wschodzie oraz królów państw podbitych przez Bonapartego - w kolejności: Król pik - Murad-bej, Król karo - Tipu-Sahib, Król kier - Selim III, Król trefl - Ali Tebelen.

Część trzecia poświęcona jest damom, które wpłynęły na losy epoki - Damą pik jest zafascynowana orientem Estera Stanhope, trefl to wróżka Lenormand, Damą karo jest piękna pani Récamier, a Dama kier to sama siostra Napoleona - Pauletta Borghese.

Następną częścią jest opis waletów - dowódców i bliskich cesarza; poprzez ich sylwetki autor ukazuje samego Bonapartego, jego słabości, dążenia i rys historyczny bitew oraz polityki. Waletem karo jest Cambronne, Walet pik to dzielny Michael Ney, Waletem kier jest tajemniczy Piątkowski, a Walet trefl to morderca Montholon.

W ostatnim rozdziale Łysiak stara się przedstawić najważniejsze tajemnice życia Napoleona - zagadki nierozwikłane do dziś. Książka ilustruje nam nie tylko dzieje wielkiego przywódcy, ale pokazuje rolę jednostki i jej wpływ na kształt historii - często za pomocą anegdot i szczegółów z życia bohaterów.

Czyta się jednym tchem, polecam!